Zápisník Tomáše Stingla: Poukaz na volný den | E15.cz

Zápisník Tomáše Stingla: Poukaz na volný den

Indické bankovky
Indické bankovky
• 
ZDROJ: Tomáš Stingl

Tomáš Stingl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na dva uplynulé pondělky připadl státní svátek. Mohli jsme se trochu zaradovat, ze 13 českých svátků jich letos na pracovní dny vyšlo deset. A ruku na srdce, oslava konce války je hezká věc, ale prodloužený víkend také potěší.

Když jsem k tomu psal koncem dubna článek, zmínil jsem i Indii, která je s 21 svátky a ještě spoustou regionálních festivalů rekordmanem ve dnech pracovního klidu. Ex post mi známý z Dillí napsal další zajímavý postřeh – Indové dokonce dostávají jakési žolíky na volno. Státní zaměstnanci si prý mohou ze seznamu dalších 12 svátků libovolně vybrat dva, které ještě dostanou proplaceny.

Tím spíš se člověk diví, že i přes všechno to volno si Indie v posledních letech pořád drží post nejrychleji rostoucího velkého trhu s každoročním přírůstkem HDP kolem sedmi procent. Třeba na tom, že umění odpočívat generuje následně i lepší pracovní výkon, něco bude. Kdo spěchá, pije čaj vidličkou, říkají ti Indové.

Spíš nechtěná paralýza momentálně zasáhla i české státní zaměstnance. Koho se zkusíte na úřadech na něco zeptat, krčí rameny. Kvůli vládní krizi a rezignacím nikdo neví, kdo to či ono ministerstvo nebo úřad povede zítra a kdo za týden. Takže rozhodnutí se odkládají, pracuje se v nejistotě. Před volbami se to děje vždycky, ale letos začala křeč přece jen hodně brzy. Státní aparát možná dostal žolíka na hibernaci rovnou na celý půlrok.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video