Zápisník Vladana Gallistla: Triumvirát pohořel | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Zápisník Vladana Gallistla: Triumvirát pohořel

Vladan Gallistl

Vladan Gallistl

Volebním krachem skončil triumvirát Bohuslava Sobotky, Lubomíra Zaorálka a Milana Chovance. Hlavní díl viny padá na Sobotku, který nezvládl vládní krizi, kterou sám vyvolal.

Půl roku před volbami ztratil nervy z nedostižného náskoku ANO v průzkumech a snažil se celou situaci zachránit tím, že rozstřelí fungující vládu odvoláním ministra financí Andreje Babiše. Udělal to tak neuměle, že ČSSD ztratila dvě třetiny mandátů.

Ani zbývající triumvirové Zaorálek a Chovanec nejsou bez viny. Neměli totiž trojvládí ve straně vůbec připustit, což jim však nedovolily jejich mocenské ambice. Zaorálek navíc šel do voleb s tím, že zvítězí. Z těchto siláckých řečí už rychle couvá. Na jeho místě by ale neměl šanci nikdo, protože na reálnou kampaň zbývaly kvůli dovoleným necelé dva měsíce. A upřímně řečeno: Zaorálek je možná charizmatičtější lídr než Sobotka, ale asi tak o milimetr.

Korunu povolebnímu zmaru nasadil Chovanec v dopise spolustraníkům: „Už příliš dlouho působíme jako nejednotná, rozvrácená parta lidí, kteří si jdou vzájemně po krku.“ Ano, skutečně to říká politik, který na začátku roku „vyčistil“ stranu dost neurvalým způsobem. Kanibalizace ČSSD si všimli i voliči. Nyní se Zaorálek i Chovanec snaží získat čas, aby nebyli odstřeleni sami. Možná vědí, že triumvirové končili v historii většinou neslavně.

Nenáviděný i uznávaný Kalousek končí v čele další strany: projděte si dráhu politického matadora
Skupina s Petrem Nečasem vstupuje do rychle rostoucího globálního e-byznysu
Topolánkova pravá ruka směřuje do vězení: připomeňte si životní cestu Marka Dalíka
Soumrak jumbo jetů. Prohlédněte si „hřbitov“, kde stará letadla končí
Mladé Rusky našly nový způsob obživy. Stále častěji vstupují do armády
Co vidí strojvedoucí na známé trase Posázavského pacifiku? Připomeňte si krásy slavné krajiny

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!