Zdeněk Pečený: Ať banky platí nám! | E15.cz

Zdeněk Pečený: Ať banky platí nám!

GE Money Bank
GE Money Bank
• 
ZDROJ: Jan Hrouda, Euro

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na nelogickou situaci v českém bankovnictví poukazuje nový krok GE Money Bank. Bankovní klienti a jistá část médií se dlouho podivovali, kde banky berou tu drzost chtít po lidech za své služby peníze. Odvolávali se i na mýtus, že v jiných zemích je bankovnictví zdarma.

Autor tohoto článku platí za běžný britský účet deset liber a za australský sedm dolarů měsíčně. Pokud dnes české banky, alespoň většina z nich, nabízejí vše zdarma, jako další krok jim zbývá už jen platit lidem za to, že si otevírají a používají účty. A GE Money Bank tento krok skutečně udělala. Klienti, kteří si na účet pošlou dostatek peněz a dostatečně využijí debetní kartu, dostanou měsíčně padesát korun. Vedení účtu bude zdarma.

Pokud banky, kterým marže a zisky klesají již nějakou dobu, chtějí do této nesmyslné cenové války jít, tak prosím. Za chvíli ale přestanou zisky z firemního bankovnictví stačit na dotování takové retailové pošetilosti. Po pár letech by pak banky mohly brečet, že nevydělávají. A to už by byl jen krůček k tomu, aby je někdo musel zachraňovat. A kdo by to tak asi byl?

Trvalo šest postkrizových let, než si investoři uvědomili, k čemu jsou ty hedgeové fondy vlastně dobré. Z anglického „hedge“, tedy zajištění, by měly nést slušné zhodnocení v dobách špatných a podprůměrné výnosy v dobách dobrých. A ty trvají oněch šest let.

Až teprve teď ale některým velkým investorům dochází trpělivost s dvouprocentním poplatkem za správu a dvacetiprocentní srážkou z toho, co jim fondy vydělají – loni to bylo o polovinu méně než akciové indexy. Sluší se zvolat: Konečně!

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video