Pochod na romské ubytovny rozehnala policie dělobuchy a vodním dělem | E15.cz

Pochod na romské ubytovny rozehnala policie dělobuchy a vodním dělem

Policie při zásahu na demonstraci ve Varnsdorfu
Policie při zásahu na demonstraci ve Varnsdorfu
• 

Petr Horký

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odpolední mítink ultrapravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) na náměstí ve Varnsdorfu přerostl v nepovolený pochod k ubytovnám obývaným Romy. K asi dvěma stovkám radikálů se přidali i místní obyvatelé nespokojení s nárůstem kriminality ve městě.

Dohromady nejméně tisícihlavý průvod mířící k romské ubytovně Sport nechali policisté dojít jen k mostu přes řeku Mandavu. Poté, co z řad pochodujících vylétly první kameny, odpověděli muži zákona vodním dělem a dělobuchy. Když ani poté shromáždění neodešli, začali dav rozhánět těžkooděnci a policisté na koních.

Když ve dvě hodiny odpoledne na náměstí v Novém Boru šéf „dělníků“ Tomáš Vandas před ostrůvkem věrných odsuzoval zkorumpovanou českou vládu, policii a média, nic nenasvědčovalo tomu, že se něco stane. Vypadalo to jen na další mítink okrajové skupinky holohlavých exotů, kterým v ospalém slunečném odpoledni nikdo nevěnuje pozornost. A tak to také skončilo.

Demonstranté ve VarnsdorfuAutor:
Demonstranti ve Varnsdorfu

Ve Varnsdorfu však padla Vandasova slova na úrodnou půdu. Zdejší situace byla jiná než v Boru: Varnsdorfští tu už dvakrát – naposledy včera - pochodovali k romským ubytovnám. Pak se vždy pokojně rozešli. V obou případech ale stačilo málo, aby se vztek místních lidí nepřelil v otevřené násilí.

Když Vandas před šestou hodinou domluvil, řekl, že jakýkoli pochod je jen na vlastní zodpovědnost, sbalil si svou show a odjel pokračovat do Rumburku. Jeho holohlaví „dělníci“ v těžkých botách ale neodjeli. Za křiku „jdeme na ně“ se postavili do čela průvodu a místní jim ukazovali cestu k romským ubytovnám, kterou prošli už dvakrát. Ke Sportu a ubytovně TGM pochodoval dav čítající více než tisíc lidí, ve kterém byli promíchaní extrémisté ze všech zahalení do kapucí a šátků a rozzlobení místní obyvatelé, jedním hlasem skandovali „Čechy Čechům“. Situace vypadala nebezpečně.

Zásah proti demonstrantům ve VarnsdorfuAutor:
Zásah proti demonstrantům ve Varnsdorfu

Pochod se zastavil opět u mostu přes Mandavu, který chránilo asi třicet policistů zakutých v těžké zbroji. Bojechtiví radikálové, kteří sem přijeli ze všech koutů republiky, začali po policistech házet kameny a plastové lahve. „Nic než národ,“ ozývalo se. Policie zakročila rychle a razantně: nejdříve skropila jádro shromáždění vodním dělem, poté policisté hodili do davu dělobuchy. Poté nastoupili těžkooděnci: vytlačili dav z prostranství před mostem a rozdělili ho na dvě poloviny. Hlavní část průvodu pak za použití dělobuchů a tonf vyhnali ulicí Partyzánů podél řeky zpátky k centru města, radikály poutali a nakládali do aut.

Skupinky radikálů promíchaných s rozzlobenými místními se pak rozběhly do uliček města a místy docházelo k potyčkám. Další ohnisko pak vzniklo v ulici T.G.M., kde se nachází další romská ubytovna. Policisté opět několikrát vyběhla proti skupinkám provokatérů, kteří na ně křičeli nadávky. Na město mezitím padla tma.

Policie při zásahu na demonstraci ve VarnsdorfuAutor:
Policie při zásahu na demonstraci ve Varnsdorfu

Radikálů ubylo, na policisty pokřikují čím dál víc místní lidé. „My jsme tady doma,“ odpovídají lidé na výzvy policie, aby se lidé rozešli.

Kolem deváté hodiny policie už vyklidila prostranství před T.G.M. a rozptýlila lidi po městě. S přibývajícími hodinami se situace začala pomalu uklidňovat.

Celou akci přímo ve Varnsdorfu sledoval policejní prezident Jan Kubice, na místě byla i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Radikálové a zbytky protestujících se s nastávající sobotní nocí rozešli do restaurací a hospod. Podle mluvčí krajské policie Jarmily Hruběšové bylo zadrženo 21 lidí, čtyři z nich obviněni ze spáchání trestných činů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video