Birke: Vystoupení našich senátorů je nešťastné, opět si vyměňujeme názory přes média

Jan Birke

Jan Birke Zdroj: profimedia

Senátoři ČSSD se razantně vymezili proti případné vládní koalici s hnutím ANO. Chtějí, aby strana zůstala v opozici. Senátorům se nelíbí podmínky, které ANO nabízí a také fakt, že šéf hnutí Babiš nechce odstoupit z funkce ani v případě prvnoinstančního odsouzení v kauze Čapí Hnízo. Předseda ČSSD Hamáček se poté vyjádřil s tím, že nerozumí tak razantním výrokům senátorů uprostřed vyjednávání s hnutím ANO. Poslanec ČSSD a bývalý místopředseda strany Jan Birke situaci vnímá podobně jako Hamáček. "Byl nešťastně zvolený čas a způsob, jakým to senátoři dali najevo," řekl deníku E15.

Co říkáte na výroky senátorů ČSSD podle kterých by měla strana jít do opozice?

Rozumím tomu, že naši senátoři chtějí, aby v koaliční smlouvě byla klauzule o okamžitém odstoupení prvnoinstančně odsouzené osoby. V tomto si myslím, že jsou s vedením strany ve shodě a vyjednávací tým určitě bude na této podmínce trvat. Jediné, co považuji za nešťastné, jsou takováto veřejná vystoupení, kde si opět vyměňujeme názory přes média. Navíc v situaci, kdy o případné dojednané dohodě bude rozhodovat celá členská základna ve vnitrostranickém referendu.

Překvapil vás jejich názor?

Nepřekvapil. Jejich postoj je dlouhodobě známý, není proto pro mě žádným překvapením. Jak jsem řekl, rozumím i jejich obavám. Bohužel byl dost nešťastně zvolený čas a způsob, jakým tento svůj postoj dali najevo.

Je podle vás případná kontrola nad ministerstvem vnitra dostatečnou pojistkou vlády s trestně stíhanou osobou?

Řízení ministerstva vnitra sociální demokracií by zajistilo především to, že policisté vyšetřující trestně stíhaného premiéra v dotační kauze nebudou vystaveni žádnému nátlaku.

My jsme ani ministerstvo vnitra původně nepožadovali. To, že jsme k tomu dospěli, bylo dáno neústupností Andreje Babiše coby kandidáta na premiéra řešit svůj problém s trestním stíháním. K tomu jsme navíc už v předchozích jednáních, která jsme následně ukončili, požadovali onu pojistku, že prvnoinstančně odsouzený člen vlády okamžitě odstoupí. Trváme na tom dál a já nechápu, proč je to pro hnutí ANO takový problém.

Dokážete nyní odhadnout, jak by stranické referendum o koalici s ANO dopadlo?

To je hrozně těžké odhadovat. Názory na toto téma jsou v ČSSD různé a těžko podle nich v tuto chvíli odhadovat konečný výsledek. Také záleží na dalším jednání, co z něj vzejde.