Chaty a chalupy: Pronájem, prodej, stavba svépomocí, investice | Berlín bojuje s drahým bydlením, schválil zmrazení nájemného | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Berlín bojuje s drahým bydlením, schválil zmrazení nájemného

ČTK

Senát Berlína v reakci na rozhořčení veřejnosti nad rostoucím nedostatkem dostupného bydlení schválil zmrazení nájemného na pět let. Návrh zákona se očekává v říjnu, nabýt účinnosti by měl v lednu 2020, platit ale bude zpětně od 18. června.

"Mělo by to být příkladem pro ostatní spolkové země," řekla Katrin Lompscherová, která ve vedení metropole zodpovídá za bydlení a rozvoj města. "Nyní je na nich, aby zjistily, zda by taková opatření fungovala i pro ně," dodala. Německá metropole Berlína má status spolkové země.

Akcie německých realitních společností v reakci zamířily dolů, například Deutsche Wohnen SE odpoledne ztrácela na frankfurtské burze 1,5 procenta a Vonovia SE 0,2 procenta.

Náklady na bydlení v německém hlavním městě, které dříve proslulo mimořádně nízkými životními náklady, se od roku 2011 téměř zdvojnásobily, neboť výstavba nedrží krok s růstem místní populace. Situace vyústila v masové demonstrace a požadavek referenda, které by Berlín přinutilo vyvlastnit byty velkých vlastníků.

Reportáž E15: obří brownfield v Bubnech čekají změny, prohlédněte si jeho současný stav

Po sjednocení Německa v roce 1990 se Berlín stal magnetem pro umělce, hudebníky a studenty, které do metropole lákaly podprůměrné ceny bydlení. Na 85 procent Berlíňanů dnes raději bydlí v nájmu než ve vlastní nemovitosti. V posledním desetiletí se ale ročně do města přistěhovalo 40 tisíc nových obyvatel, což zvedlo ceny nájmů více než dvojnásobně. Mnoho původních obyvatel si proto stěžuje, že má kvůli drahému bydlení potíže vyjít s penězi.

Opatření sice nabízí nájemníkům oddechový čas, nenabízí ale cestu ke zvýšení nabídky dostupného bydlení. Realitní experti a velcí majitelé nemovitostí jako Vonovia a Deutsche Wohnen podle agentury Bloomberg argumentují, že aby developeři mohli držet krok s poptávkou, více by jim pomohlo uvolnění stavebních předpisů.

Zvažujete investici do nemovitostí? V magazínu E15 Premium se dočtete řadu tipů, jak vydělat na pronájmu. Objednávejte zde >>>
Jak vydělat na pronájmu. Nový magazín E15 Premium

"Pokud má být strop nájemného zakotven v zákoně, je to známka politického selhání hlavního města," prohlásil Andreas Mattner, prezident německé realitní lobby ZIA. Berlín by se podle něho měl místo zvyšování regulace zaměřit na budování cenově dostupnějšího bydlení.

Problém se netýká jen Berlína, demonstrace se v posledních měsících uskutečnily také ve Frankfurtu, v Kolíně nad Rýnem a ve Stuttgartu.

Přestože nájmy v německé metropoli značně stouply, v porovnání s Londýnem nebo Paříží jsou stále nízké. Dvoupokojový byt v módní čtvrti Prenzlauer Berg přijde na asi 1500 eur (přes 38 tisíc korun) měsíčně, což je zhruba poloviční cena za obdobný byt v noblesní londýnské části Primrose Hill.

E15 v terénu: Okolí Nákladového nádraží Žižkov připomíná odvrácenou tvář Prahy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!