E15 v terénu: Okolí Nákladového nádraží Žižkov připomíná odvrácenou tvář Prahy | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

E15 v terénu: Okolí Nákladového nádraží Žižkov připomíná odvrácenou tvář Prahy

Petra Jansová

Petra Jansová

Nedaleko Nákladového nádraží Žižkov, v jednom z největších pražských brownfieldů, se ukrývá Dýmová hora - místo donedávna známé především v komunitě lidí bez domova. Na kopci, kam se chodily pálit kabely, dnes stojí nová rezidenční čtvrť. Dřívější obyvatelé se proto přestěhovali níž a obývají opuštěné nádražní domky. Jak bývalé kolejiště čekající na nové využití vypadá v současnosti si můžete prohlédnout v galerii.

"Ideální lokalita? Někde na samotě, ale blízko zdrojům, kontejnerům nebo supermarketu," začíná komentovanou procházku s názvem Dýmová hora přední český výtvarník Epos 257.

Tématem lidí bez domova se začal zabývat před 11 lety, kdy ještě jako student AVU věnoval jeden ze svých projektů - objekt na promítání videa - páru bezdomovců. Ti v dřevěném domku pod Barrandovským mostem žijí dodnes. 

Loni se rozhodl život na ulici vyzkoušet na vlastní kůži. V křoví poblíž Nákladového nádraží Žižkov žil tři týdny. Nejenom předměty, které tam získal, aktuálně vystavuje na výstavě v Muzeu hlavního města Prahy na Mariánském náměstí.

Během komentované procházky v rámci expozice jsme se vydali podívat nejenom na komunitu lidí bez domova, ale také na neudržovanou periferii v centru Prahy. Galerii si můžete prohlédnout zde:

Reportáž E15: obří brownfield v Bubnech čekají změny, prohlédněte si jeho současný stav

Nákladové nádraží Žižkov zaplní byty. Central Group odkryl podobu projektu za miliardy

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!