Bezosův majetek trhá rekord. Amazon na koronavirové pandemii vydělává | E15.cz

Bezosův majetek trhá rekord. Amazon na koronavirové pandemii vydělává, akcie firmy rostou

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Středeční růst akcií Amazonu na nový rekord zvýšil hodnotu majetku jeho zakladatele Jeffa Bezose. Podle nejnovějších údajů agentury Bloomberg se jmění nejbohatšího může planety rozrostlo na 171,6 miliardy dolarů (4,1 bilionu korun). Což je nový rekord, který překonal i ten z dob před jeho rozvodem, který ho připravil o čtvrtinu majetku. 

Předchozí rekordní hodnota ze 4. září 2018 podle Bloombergu činila 167,7 miliard dolarů. Při loňském rozvodu ale zakladatel internetového gigantu přišel o značnou část jmění. Přesto si udržel příčku nejbohatšího muže planety a jeho bývalá manžela Mackenzie se nově stala druhou nejbohatší ženou světa.  

Jen letos se hodnota Bezosova majetku zvýšila o 56,7 miliardy dolarů. Americká ekonomika přitom kvůli koronavirové pandemii směřuje do nejhorší recese od hospodářské krize ve 30. letech minulého století a desítky milionů lidí přišly práci. Amazonu pomáhá, že pandemie urychlila přesun zákazníků z kamenných obchodů do internetových. Bezos vlastní 11 procent akcií firmy, což tvoří většinu jeho majetku.

Většina miliardářů, kterým se podařilo letos výrazně zvýšit majetek, pochází z technologického sektoru. Jsou mezi nimi šéf výrobce elektrických aut Tesla Elon Musk, jehož majetek se od ledna zvýšil o 25,8 miliardy dolarů, a rovněž zakladatel firmy Zoom Video Communications Eric Yuan. Hodnota jeho majetku se zvýšila téměř čtyřnásobně na 13,1 miliardy dolarů.

Hodnota majetku Mackenzie Bezosové, která po rozvodu koupila čtyři procenta akcií Amazonu, činí 56,9 miliardy dolarů. Na žebříčku nejbohatších lidí světa agentury Bloomberg jí patří 12. místo. Z žen je pak na druhém místě, za dědičkou francouzské firmy L'Oreal Françoise Bettencourtovou Meyersovou, když v poslední době překonala Alici Waltonovou a Julii Flesherovou Kochovou.

Ne všem miliardářům se však letos daří. Španěl Amancio Ortega, zakladatel oděvní společnosti Inditex vlastnící mimo jiné obchodní řetězec Zara, letos přišel o 19,2 miliardy dolarů. To je největší ztráta ze všech miliardářů na seznamu Bloombergu. Hodnota majetku majitele firmy Berkshire Hathaway Warrena Buffetta se snížila o 19 miliard dolarů, hodnota majetku francouzského podnikatele Bernarda Arnaulta, který se pohybuje v odvětví luxusních doplňků, pak o 17,6 miliardy dolarů.

Většině bohatých se ale podařilo odolat poklesu. Celkový majetek 500 nejbohatších lidí světě se tak zvýšil na 5,93 bilionu z 5,91 bilionu dolarů na začátku roku.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video