Antony Blinken: Rusko selhává ve svých válečných cílech, Ukrajina je úspěšná

Válka na Ukrajině: Americký ministr zahraničí Antony Blinken

Válka na Ukrajině: Americký ministr zahraničí Antony Blinken Zdroj: Reuters

Válka na Ukrajině: Američtí ministři zahraničí Antony Blinken a obrany Lloyd Austin během návštěvy Kyjeva (25.4.2022)
Válka na Ukrajině: Americký ministr obrany Lloyd Austin a ministr obrany Antony Blinken během návštěvy v Kyjevě (25.4.2022)
Válka na Ukrajině: Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenský během návštěvy amerických ministrů v Kyjevě (25.4.2022)
Válka na Ukrajině: Americký ministr obrany Lloyd Austin a ministr obrany Antony Blinken během návštěvy v Kyjevě (25.4.2022)
Válka na Ukrajině: Americký ministr obrany Lloyd Austin a ministr obrany Antony Blinken během návštěvy v Kyjevě (25.4.2022)
6
Fotogalerie

Rusko selhává ve svých válečných cílech, Ukrajina je úspěšná, prohlásil dnes po návštěvě Kyjeva americký ministr zahraničí Antony Blinken. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Šéf americké diplomacie navštívil ukrajinskou metropoli společně s ministrem obrany Spojených států Lloydem Austinem. Podle dřívějších informací Reuters slíbili Ukrajině a dalším zemím v regionu pomoc ve výši 713 milionů dolarů (16 miliard korun) a oznámili postupný návrat amerických diplomatů na Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po setkání s americkými ministry poděkoval Spojeným státům za „bezprecedentní“ pomoc.

„Rusko se snažilo v rámci svého cíle odebrat (Ukrajině) suverenitu, vzít jí nezávislost. To se nepovedlo,“ řekl dnes Blinken podle stanice CNN na tiskové konferenci uspořádané poblíž polsko-ukrajinských hranic. „Nevíme, jak se bude tato válka dál vyvíjet, ale víme, že suverénní nezávislá Ukrajina bude existovat mnohem déle, než bude na scéně (ruský prezident) Vladimir Putin,“ prohlásil dále Blinken.

Ministr obrany Austin podle Reuters řekl, že povaha boje na Ukrajině se vyvinula tak, že tato země nyní potřebuje zbraně dlouhého dosahu. „Zdůrazňují potřebu tanků. A my děláme vše, co je v našich silách, abychom jim poskytli takový typ podpory, typ dělostřelectva a munice, které budou v této fázi boje účinné,“ citovala CNN Austina.

Blinken a Austin byli prvními takto vysoce postaveným americkými činiteli, kteří Ukrajinu navštívili od začátku války, kterou Rusko rozpoutalo koncem února.

Drábová v Blesku o ruských hrozbách: Putin je šílený, ale k jaderné válce nesáhne

Video placeholde
• Pavlína Horáková

Oba američtí představitelé uvedli, že skutečnost, že mohli přijet do Kyjeva, je důkazem houževnatosti Ukrajiny, která minulý měsíc donutila Moskvu upustit od útoku na hlavní město, píše Reuters. Slíbili rovněž další pomoc při odrážení ruských jednotek, které se nyní pokoušejí o postup na východě země. „Co jste dokázali při odražení Rusů v bitvě o Kyjev je mimořádné a upřímně řečeno inspirující pro zbytek světa,“ řekl Austin.

Dvojice ministrů podle agentur cestovala nejprve do Polska, odkud pak vlakem pokračovala do Kyjeva. Se Zelenským a dalšími ukrajinskými představiteli se setkali v neděli. Zelenského informovali o nové vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši přibližně 322 milionů dolarů, píše AP. Zbytek z přislíbených 713 milionů dolarů americké vojenské pomoci má podle agentur připadnout 15 dalším zemím střední a východní Evropy a Balkánu, které od začátku války dodávají Ukrajině vojenský materiál.

Američtí diplomaté se vrátí na Ukrajinu od příštího týdne, uvedl později Blinken. „Poté začnou hledat způsob, jak skutečně otevřít samotné velvyslanectví v Kyjevě. Myslím, že to potrvá několik týdnů,“ dodal Blinken. Američtí diplomaté opustili velvyslanectví v Kyjevě téměř dva týdny před ruskou invazí a přesunuli se nejprve do západoukrajinského Lvova a poté do Polska. Nyní se vrátí nejprve do Lvova. Blinken rovněž potvrdil dřívější informaci, že americký prezident Joe Biden se chystá jmenovat velvyslankyni na Slovensku Bridget Brinkovou šéfkou diplomatické mise na Ukrajině.

Zelenskyj po setkání s Blinkenem a Austinem ocenil dosavadní pomoc USA. „Vidíme to. Cítíme to,“ uvedl podle prohlášení na prezidentských webových stránkách. S delegací projednal aktuální priority pro svou zemi - obrannou pomoc, finanční podporu, bezpečnostní záruky pro Ukrajinu a posílení sankcí proti Rusku, píše se v prohlášení. Zelenskyj konstatoval, že dosud poskytnutá podpora USA ve výši 3,4 miliardy dolarů (přes 77 miliard korun) je nejvyšším příspěvkem k posílení ukrajinské obranyschopnosti.

Cílem výpravy amerických ministrů, která byla podle AP „zahalená tajemstvím“, bylo vyjádřit podporu Ukrajině. Cesta rovněž zdůraznila posun v konfliktu poté, co ukrajinské síly, vyzbrojené mnoha zbraněmi ze Západu, úspěšně odrazily ruský útok na Kyjev, napsal Reuters.

Rusko popírá, že by mělo v úmyslu svrhnout ukrajinskou vládu. Západní země tvrdí, že to bylo jeho cílem od samého počátku, ale tváří v tvář ukrajinskému odporu neuspělo, píše Reuters a připomíná, že ještě před několika týdny byl Kyjev frontovým městem a na jeho okraji se shromažďovaly desetitisíce ruských vojáků. Dnes jsou nejbližší ruské jednotky stovky kilometrů daleko, do metropole se vrací normální život, postupně ji navštěvují západní představitelé a země v ní znovu otevírají svá velvyslanectví.

Rusko mezitím zaslalo Spojeným státům nótu požadující zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu, informovala dnes agentura TASS. Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov podle ní prohlásil, že zbrojní dodávky Kyjevu nepřispívají k nalezení diplomatického řešení a řešení situace. Rusko vojensky napadlo Ukrajinu 24. února, agresi označuje za „zvláštní vojenskou operaci“.