Řetězec OBI se stáhl z Ruska, pobočky přenechal bezplatně investorovi

OBI. Ilustrační foto

OBI. Ilustrační foto Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Německý řetězec hobbymarketů OBI se v rekordním čase zcela stáhl z ruského trhu a odevzdal svých 27 ruských poboček nejmenovanému investorovi. Ani za ně nechtěl zaplatit. O kroku firmy, která tak vyjádřila postoj k válce na Ukrajině, informuje na svém webu týdeník Der Spiegel.

Značka OBI je na ruském trhu historií: všechny právnické osoby v Rusku byly „převedeny na investora bez zaplacení kupní ceny“, oznámil řetězec, který podniká i v České republice. OBI tak částečně potvrdil úterní zprávy ruských médií. Ta ale psala o prodeji, nikoli o předání poboček bez zaplacení kupní ceny. Jméno investora, které si je převezme, oznámeno nebylo.

Předání obchodů musí ještě schválit příslušné úřady. Dojde k němu pod podmínkou, že se ochranná známka firmy už nebude v Rusku v budoucnu používat.

OBI je součástí skupiny Tengelmann a pracuje pro něj kolem 48 tisíc zaměstnanců po celém světě. Ruské pobočky vytvářely zhruba pět procent celkových tržeb firmy. Podle on-line portálu “Baumarktmanager“ byl OBI jedním z největších provozovatelů obchodů pro kutily v Rusku po řetězci Leroy Merlin francouzské mateřské společnosti Adeo.

„Z morálních důvodů si prostě nedokážu představit, že bych v Rusku dál podnikal a nepřímo tak finančně podporoval tamní režim,“ uvedl v březnu v rozhovoru s listem Manager Magazin majitel podniku Christian Haub.