Ruské elity raději mlčí, Putin tak zatím není ohrožen | e15.cz
Štítek Premium

Ruské elity raději mlčí nebo prchají ze země. Pravděpodobnost převratu je nízká

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Válka na Ukrajině trvá už téměř dva měsíce a její konec je v nedohlednu. Rusové zamýšleli krátkou vítěznou akci provázenou omezenými sankcemi, která se však změnila ve vyčerpávající noční můru. Počet obětí roste, a stejně tak i ohrožení ruské ekonomiky včetně samotného energetického jádra. V oficiálních průzkumech je sice podpora prezidenta Vladimira Putina nejvyšší za posledních pět let, což ale nic nemění na tom, že země čelí novému odlivu mozků. A existují i náznaky, že na své limity naráží loajalita vysoce postavených politiků a byznysmenů, jak uvádí s odkazem na desítku zasvěcených zdrojů agentura Bloomberg. Převrat podle nich však není na pořadu dne.

Získat věrohodné informace o postojích Rusů k válce je těžké. Média v zemi neustále přinášejí ukázky podpory agrese na Ukrajině a pro Západ je těžké rozklíčovat, do jaké míry je to jen propaganda. Spolehlivější informace by měly poskytnout průzkumy veřejného mínění. Z nich vyplývá, že postup Kremlu podporují zhruba dvě třetiny občanů.

Průzkumy nemusejí ukazovat plnou pravdu

Šetření nezávislého centra Levada na konci minulého měsíce ukázalo, že Putinovy kroky schvaluje dokonce 83 procent respondentů. Oproti minulému měsíci to byl vzestup o dvanáct procentních bodů, a ruský lídr je tak na tom nejlépe od roku 2017.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery