Satelity ukázaly, že Rusko okupuje pětinu ukrajinských polí. Úroda je v ohrožení

Ukrajina je významným dodavatelem obilí a jedlých olejů na světový trh

Ukrajina je významným dodavatelem obilí a jedlých olejů na světový trh Zdroj: Reuters

Ruské invazní síly okupují zhruba 22 procent ukrajinské zemědělské půdy a válka ohrožuje letošní letní úrodu. Uvedl to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), jenž se opírá o analýzy satelitních snímků. Úřad současně varoval před zhoršením celosvětové potravinové krize, píše agentura AFP.

"Světová obilnice je ve válce," prohlásila Inbal Beckerová-Reshefová z programu NASA, jenž se věnuje studiu globální produkce potravin na základě satelitních snímků. "Nacházíme se v rané fázi potravinové krize, která pravděpodobně nějakým způsobem zasáhne každou zemi a každého člověka na světě," dodala.

Podle dat ze satelitních snímků okupují ruské síly půdu na východě a jihu Ukrajiny, na níž se pěstuje zhruba 28 procent ukrajinských ozimých plodin - především pšenice, řepky, ječmene a žita. A také 18 procent jařin - zejména kukuřice a slunečnice, tvrdí NASA.

Ukrajina je významným dodavatelem obilí a jedlých olejů na světový trh. Podle amerických údajů dodávala před ruskou vojenskou agresí na světový trh 46 procent slunečnicového oleje, devět procent pšenice 17 procent ječmene a 12 procent kukuřice.

Narušení sklizně a výsadby kvůli bojům - ať už kvůli útěku zemědělců, nedostatku pracovních sil nebo polím zasažených ostřelováním - může mít podle NASA velký dopad na celosvětové zásobování potravinami. Ukrajina je také pod ruskou námořní blokádou a nemůže vyvážet své plodiny námořní cestou, připomíná úřad. Ruská invaze v některých oblastech rovněž zničila skladovací a dopravní infrastrukturu.