Tanky, auta, sto tisíc nábojů do děl. Česko už poslalo Ukrajině pomoc za 6,75 miliardy

Bojové vozidlo pěchoty BVP-2

Bojové vozidlo pěchoty BVP-2 Zdroj: Armáda ČR

Česko poslalo od předloňského začátku ruské invaze do konce letošního května Ukrajině z armádních skladů vojenský materiál v hodnotě 6,75 miliardy korun, sdělil ministerstvo obrany. Kabinet poskytnutí techniky a munice schvaluje postupně v utajeném režimu, na návrh ministryně Jany Černochové (ODS) seznam darované pomoci odtajnil.

Dary zahrnují osm kusů letecké techniky, z toho dva z letošního roku. „Nábojů pro kanóny a kanónové houfnice bylo posláno celkem 94 860 kusů, z toho deset tisíc v tomto roce,“ sdělil mluvčí ministerstva David Polák. Na seznamu je také například 62 tanků, 131 bojových vozidel pěchoty, 26 průzkumných chemických vozidel, 16 kompletních speciálních vozidel protivzdušné obrany, 47 aut, 13 houfnic a 12 raketometů, dodal.

Rusko přitlačí, bude na nás útočit mnohem více, říká Otakar Foltýn

Video placeholde
• e15

Česko darovalo Ukrajině také 4900 raket pro raketomety, 645 protitankových střel, 8022 pancéřovek, 128 minometů, 17 400 min pro minomety, 435 protiletadlových prostředků, 41 258 střelných zbraní a přes 4,2 milionu nábojů, doplnilo ministerstvo.

Černochová připomněla, že Česko stojí na ukrajinské straně od počátku konfliktu a byla jednou z prvních, která k vojenské pomoci přistoupila. „Ministerstvo obrany od počátku konfliktu pečlivě posuzovalo, co můžeme poskytnout, aby nebyla ohrožena obranyschopnost České republiky,“ doplnila. Aktuálně již tolik nepotřebného materiálu v armádních skladech nezbývá, uvedla ministryně. „Naše pomoc nepřestává, jenom bude mít jinou podobu,“ dodala.

Zmínila českou muniční iniciativu, v rámci které shání Česko dělostřeleckou munici pro Ukrajinu ze zemí mimo EU. Před časem dorazila na Ukrajinu první zásilka 50 tisíc kusů munice, Česko na iniciativu přispělo téměř 866 miliony korun. Aktuálním cílem je dodat na Ukrajinu do konce roku 500 tisíc kusů munice, což podle Černochové Česko beze zbytku splní.