V Česku probíhají proruské informační operace, varuje policie

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Blesk:Jakub Poláček

Na veřejnou debatu v Česku cílí informační operace, jejichž cílem je omezit pomoc Ukrajině, vyplývá z výroční zprávy Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) za loňský rok. K migraci uvedla, že Česká republika je pro běžence z Blízkého a Středního východu nadále především tranzitní zemí. NCOZ loni zahájila trestní stíhání víc než 300 lidí a 45 firem, převahu měly případy hospodářské kriminality a korupce. 

Informační operace v Česku chtějí podle výroční zprávy demoralizovat veřejnou debatu tak, aby v ní bylo možné šířit ruský pohled na válku na Ukrajině. Takzvané hybridní hrozby zesilují také v dalších evropských státech. „Společný evropský trend představuje stále častější zapojování místního obyvatelstva či lokálního kriminálního prostředí do širokého spektra činností - od aktivního zjišťování informací z daného státu a tipování cílů přes vytváření různých forem nátlaku na vybrané osoby například z exilové diaspory až po přímé útoky na infrastrukturu či veřejná místa,“ napsala NCOZ.

Metoda, pomocí které se jedinec do aktivit zapojuje, je podle centrály podobná taktice, kterou používají k radikalizaci islamisté. Při využití internetu není nutná fyzická přítomnost operativce, který takového člověka řídí. „Elektronické převody peněz usnadňují financování takovýchto operací,“ doplnila NCOZ. Konfrontace s Ruskem kvůli válce na Ukrajině podle centrály významně zvyšuje riziko demonstrativních útoků s cílem vzbudit v obyvatelstvu pocit ohrožení.

Rusko přitlačí, bude na nás útočit mnohem více, říká Otakar Foltýn

Video placeholde
• e15

Centrála také loni pozorovala přesun „postsovětských kriminálních struktur“ do Evropy, což podle ní může vyústit v jejich trvalou přítomnost uvnitř schengenského prostoru včetně Česka. Mezi postupy obcházení mezinárodních sankcí vůči Rusku jmenovala NCOZ vývoz zboží přes třetí země a snahy sankcionovaných lidí zabránit zmražení jejich majetku.

Česko dál tranzitní zemí

Mezi migranty odhalenými policií na území Česka loni byli především Syřané a lidi, kteří se za prchající před občanskou válkou v Sýrii vydávali. Jejich cílem byly zejména západoevropské země a Skandinávie, uvedla NCOZ. Běženci tam podle centrály míří hlavně kvůli „vstřícnému“ azylovému systému. Převozy migrantů podle policie organizují především původem blízkovýchodní „rodinné klany“, které se v západní Evropě etablovaly už dříve.

NCOZ loni zahájila 59 trestních stíhání, což je o osm méně než předloni. Obvinila 301 lidí a 45 firem a ve 42 případech navrhla státnímu zástupci podání obžaloby. Převažovaly případy hospodářské kriminality a korupce - z celkem 255 otevřených kauz jich v loňském roce bylo 122. Centrála se také zabývala například velkými investičními podvody či právě nelegální migrací.

Policií loni zajištěný majetek za 6,37 miliardy korun označila NCOZ za nadprůměrný výsledek. Původně policisté zajistili majetek za 8,83 miliardy korun, z toho centrála za 6,21 miliardy, v konečné bilanci ale ubyl majetek, u kterého bylo následně zajištění zrušeno.

Loňských Evropským úřadem veřejného žalobce otevřených 43 nových případů, které se týkají České republiky, bylo o sedm více než předloni. Odhadovaná škoda způsobená pachateli těchto činů činí 92,6 milionu eur (2,32 miliardy korun). EPPO se zabývá podvody a korupcí spojenými s evropskými fondy či významnějšími přeshraničními podvody s DPH. V Česku se podvody typicky týkají zvyšování plateb s využitím falšovaných podkladů či proplácení neodvedených služeb. Kauzy bývají často spojené s programy regionálního rozvoje a rozvoje měst a programy pro zaměstnanost, sociální soudržnost a začleňování a sociální hodnoty, vyplývá z výroční zprávy NCOZ.