Uvalte maximální možné sankce na Rusko, vyzval na fóru v Davosu prezident Zelenskyj

Zelenskyj vyzval účastníky fóra v Davosu k uvalení maximálních sankcí na Rusko

Zelenskyj vyzval účastníky fóra v Davosu k uvalení maximálních sankcí na Rusko Zdroj: profimedia.cz

Zakladatel a předsedající Světového ekonomického fóra v Davosu Klaus Schwab hovoří k publiku. Přes videohovor se na konferenci připojil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Zelenskyj vyzval účastníky fóra v Davosu k uvalení maximálních sankcí na Rusko
3
Fotogalerie

Sankce mezinárodního společenství vůči Moskvě by měly být „maximální“ včetně embarga na ruskou ropu či úplného zákazu obchodování s Ruskem. V projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu (WEF) to podle agentury AP řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vyzval také k urychlení dodávek zbraní Ukrajině.

„Sankce by měly být maximální, aby Rusko a každý další potenciální agresor, který chce vést brutální válku proti svému sousedovi, jasně věděl, jaké budou okamžité důsledky jeho jednání,“ řekl Zelenskyj účastníkům fóra, na něž se obrátil cestou videospojení. Podle něj by sankce měly být precedentem, který bude fungovat po desetiletí.

Vyslovil se také pro úplné stažení zahraničních společností z Ruska a uvedl, že Ukrajina potřebuje finanční prostředky v hodnotě nejméně pěti miliard dolarů (115 miliard korun) měsíčně. „Kdybychom dostali 100 procent našich potřeb najednou už v únoru, výsledkem by byly desítky tisíc zachráněných životů. Proto Ukrajina potřebuje všechny zbraně, o které žádáme, nejen ty, které nám byly poskytnuty,“ řekl Zelenskyj.

Kontroverzní ukrajinští hrdinové. Co je pluk Azov?

Video placeholde
• Videohub

Skupina sedmi předních světových ekonomik G7 se v pátek dohodla, že poskytne Ukrajině hospodářskou pomoc ve výši 19,8 miliardy dolarů (456 miliard korun), aby nedostatek finančních prostředků nesnižoval obranyschopnost Ukrajiny.

Švýcarské horské středisko Davos hostí zasedání WEF po dvouleté přestávce způsobené pandemií nemoci covid-19. Z velké části mu dominuje válka na Ukrajině. Na programu jednání jsou však také témata jako zotavení z pandemie, řešení klimatických změn, využití nových technologií, kybernetická bezpečnost, transformace průmyslu a inovace či urychlení takzvaného kapitalismu zainteresovaných, tedy systému, jehož cílem je vytvářet dlouhodobé hodnoty, nikoliv maximalizovat zisk.

Zelenskyj, který po svém vystoupení sklidil ovace ve stoje, zopakoval, že Rusko blokuje v ukrajinských přístavech vývoz kriticky důležitých potravin, jako je pšenice a slunečnicový olej. Ukrajina a Rusko jsou významnými vývozci obilí a slunečnicového oleje a přerušení exportu ohrožuje dodávky potravin do zemí Afriky, Blízkého východu či některých částí Asie.

Kromě Zelenského videoprojevu se konference osobně účastní také početná ukrajinská vládní delegace, která se snaží vyjednat co největší podporu Západu v boji Ukrajiny proti Rusku.

Rusko by za normálních okolností mělo na Světovém ekonomickém fóru (WEF) vlastní dům, který by sloužil jako výkladní skříň pro podnikatele a investory. V letošním roce však byly prostory na hlavní ulici v Davosu přeměněny ukrajinskými umělci na „dům ruských válečných zločinů“, který zobrazuje utrpení a devastaci.