Zmařili jsme ruský kybernetický útok proti své elektrické síti, tvrdí Ukrajinci | e15.cz

Zmařili jsme ruský kybernetický útok proti své elektrické síti, tvrdí Ukrajinci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ukrajinské úřady uvedly, že zmařily pokus ruských hackerů poškodit ukrajinskou elektrickou síť prostřednictvím kybernetického útoku. Zástupce šéfa úřadu pro speciální komunikaci a informační ochranu Viktor Žora řekl, že Rusko se proti Ukrajině snažilo zaútočit minulý týden.

„Šlo o vojenský hackerský tým, jehož cílem bylo vyřadit z provozu celou řadu zařízení, včetně elektrických stanic,“ cituje Žoru agentura Reuters. „Nepodařilo se jim to a my věc vyšetřujeme,“ dodal. Podle Kyjeva za útokem stojí skupina přezdívaná Sandworm, která je spojována s dřívějšími kybernetickými útoky připisovanými Rusku.

Ukrajinská agentura pro kybernetickou bezpečnost (CERT-UA) uvedla, že hackeři napadli počítače ovládající elektrické stanice patřící nejmenované elektrárenské společnosti. Hackeři údajně útočili ve dvou vlnách, napoprvé nejpozději koncem února a pak minulý pátek, kdy se snažili stanice vyřadit z provozu a narušit ukrajinskou rozvodnou infrastrukturu. Žádné škody ale nenapáchali.

Slovenská bezpečnostní firma ESET, která uvedla, že ve spolupráci s Ukrajinou pokus o útok odhalila, malware použitý ruskými hackery popsala jako vylepšenou verzi programu, který způsobil výpadky dodávek elektrického proudu v Kyjevě v roce 2016.

Putin je masový vrah a gangster, míní senátor Fischer. S takovými lidmi se nevyjednává

Video se připravuje ...

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery