Advokátka Veselnická obhajovala ruskou tajnou službu. Scházela se přitom se synem Donalda Trumpa

Ruská právnička Natalija Veselnická se měla sejít s Donaldem Trumpem juniorem

Ruská právnička Natalija Veselnická se měla sejít s Donaldem Trumpem juniorem Zdroj: ČTK

Ruská právnička Natalija Veselnická se měla sejít s Donaldem Trumpem juniorem
2
Fotogalerie

Ruská advokátka Natalja Veselnická, s níž se během loňské volební kampaně setkal syn Donalda Trumpa, v minulosti hájila zájmy ruské tajné služby FSB. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na dokumenty ruských soudů.

Nejstarší Trumpův syn Donald se s Veselnickou setkal loni v červnu v New Yorku v naději, že získá kompromitující informace o Hillary Clintonové, protikandidátce svého otce v prezidentských volbách.

Veselnická obhajovala ruskou kontrarozvědku v majetkovém sporu s federální agenturou Rosimuščestvo, která spravuje státní majetek. Předmětem sporu, který se odehrál mezi lety 2005 a 2013, byly lukrativní nemovitosti na severozápadě Moskvy, píše Reuters. Na objekty si činil nárok "vojenský útvar 55002", který je v ruských dokumentech evidován jako součást FSB. Zájmy armádního útvaru prý Veselnická úspěšně obhájila.

Advokátka, která v minulých dnech dala najevo ochotu vypovídat v americkém Senátu o schůzce s Trumpem juniorem, jakékoli kontakty s ruskou vládou popírá. Skutečnost, že u soudu hájila zájmy FSB, ale podle Reuters může na americké politické scéně vyvolat nové otázky.

Z americké strany se inkriminované schůzky v newyorské Trump Tower zúčastnil i prezidentův zeť Jared Kushner a tehdejší šéf Trumpova volebního štábu Paul Manafort. Oba, stejně jako sám Trump junior, mají příští týden podstoupit výslech v právním výboru amerického Senátu. Kushnerovo pondělní dotazování má být uzavřené, středeční výslech Manaforta a Trumpova syna veřejné.

Z ruské strany byl schůzce v Trump Tower přítomen jistý Rinat Achmetšin, lobista s ruským a americkým pasem. V minulosti byl podle médií důstojníkem ruské armády a působil i v sovětské špionáži.