Afghánistán na pokraji sil. Bez podpory Spojených států se země zhroutí, varuje její prezident | e15.cz

Afghánistán na pokraji sil. Bez podpory Spojených států se země zhroutí, varuje její prezident

Daniel Baret - Reflex.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Prezident Afghánistánu Ašraf Ghaní varoval svět, že armáda jeho země bez podpory USA nevydrží déle než šest měsíců a zhroutí se spolu s vládou. Poslední válka v tomto středoasijském státě přitom trvá už 16 let a jenom Spojené státy americké stála přes bilion dolarů. Výsledky přitom nejsou valné. V Afghánistánu dlouhodobě působí v rámci mezinárodních misí i čeští vojáci.

Největším problémem jsou podle afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního peníze. „Z hlediska zdrojů nevydržíme déle než šest měsíců. Potřebujeme podporu USA, protože nemáme dostatek peněz,“ popsal Ghání současnou situaci Afghánistánu v pořadu 60 minutes v americké televizi CBS.

Kritici afghánské vlády ale poukazují na to, že v zemi je zahraniční pomoc vytrvale rozkrádána a společnost ovládá nekonečná korupce.

Spojené státy platí až 90 procent afghánského rozpočtu na obranu. Jenže po dlouhých 16 letech bojů (tato válka byla zahájena po teroristických útocích v Americe v září 2001, protože jejich strůjce Usáma bin Ládin tehdy dlouhodobě pobýval v Afghánistánu) jsou stabilní pouze některé části země. Jiné jsou naopak pod kontrolou různých povstaleckých skupin, včetně fundamentalistického islámského hnutí Tálibán.

V zemi působí 21 mezinárodních teroristických organizací a stovky sebevražedných atentátníků přicházejí do země každý rok ze zahraničí, především z Pákistánu.

Celý článek si můžete přečíst zde >>>

Autor: Daniel Baret - Reflex.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video