Afrika musí investovat do dětí, jinak bude plná podvyživených a nevzdělaných, říká vdova po Mandelovi | E15.cz

Afrika musí investovat do dětí, jinak bude plná podvyživených a nevzdělaných, říká vdova po Mandelovi

Graça Machelová, vdova po bývalém jihoafrickém prezidentovi Nelsonu Mandelovi
Graça Machelová, vdova po bývalém jihoafrickém prezidentovi Nelsonu Mandelovi
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pokud africké vlády nezačnou investovat do výchovy dětí, Afrika by se mohla do roku 2050 stát kontinentem, na němž budou žít miliardy podvyživených, rozzlobených, nevzdělaných a nezaměstnaných mladých lidí. Podle britského listu The Guardian to uvedla Graça Mandelová, vdova po bývalém jihoafrickém prezidentovi Nelsonu Mandelovi.

„Ačkoliv naši mladí lidé mají potenciál k tomu, aby transformovali Afriku, pokud budou zanedbáváni, mohou zhoršit (míru) chudoby a nerovností a ohrozit tak mír, bezpečnost a prosperitu,“ uvedla Machelová, která je šéfkou mezinárodní správní rady Afrického fóra pro dětskou politiku (ACPF).

ACPF má v pátek vydat zprávu, jež posuzuje celkovou zdravotní kondici a životní styl dětí v 52 afrických státech a hodnotí, jak se v zemích dodržují práva dětí.

The Guardian už dnes napsal, že zpráva ACPF zdůrazňuje „pozoruhodné zlepšení“ ve schopnosti přežít a celkového stavu afrických dětí. To zahrnuje i snížení dětské úmrtnosti za posledních 15 let téměř o 50 procent a zlepšení přístupu k základnímu vzdělání. Zároveň však její autoři varují, že podvýživa dětí a nestandardní vzdělávání mohou v mnoha zemích způsobit v budoucnu krizi lidského rozvoje.

„Je zde mnoho důvodů k obavám,“ řekl šéf ACPF Assefa Bequele. „Podvýživa zůstává závažným a trvalým problémem. Jde jednoduše o největší výzvu pro africké děti... Až polovina úmrtí dětí mladších pěti let je spojena s podvýživou. A ačkoliv mnoho afrických dětí navštěvuje školu, nic se zde nenaučí. Dvě z pěti dětí opustí základní školu, aniž by uměly číst, psát nebo základní počty,“ dodal expert.

Nejlépe hodnocené země, které se zasazují o blaho dětí, jsou podle ACPF Mauricius, Alžírsko, Tunisko, Jihoafrická republika, Kapverdy, Egypt, Namibie, Seychely, Svazijsko, Maroko a Lesotho. Nejhůř jsou na tom Jižní Súdán, Středoafrická republika, Čad, Kamerun, Zambie, Libérie, Kongo a další.

Žebříček byl sestaven na základě ukazatelů jako je podvýživa, vzdělání, rozpočty a sociálních ochrana.

Země napříč africkým kontinentem utratí za vzdělávání v průměru čtyři procenta hrubého domácího produktu. Zambie a Středoafrická republika vydají na vzdělávání jen jedno procento HDP, Lesotho a Botswana naopak více než deset procent HDP. Střední školu v Africe přitom nenavštěvuje více než polovina dívek.

Autoři zprávy zároveň zdůraznili, že některé země nedodržují národní, ale i mezinárodní právní dokumenty pro ochranu dětí. Upozorňují především na přetrvávající výskyt dětské práce a dětských manželství a násilí na dětech. Manželský svazek mezi osobami mladšími 18 let je přitom zakázán ve 36 z 52 států. Do manželského svazku ale vstoupí tři z deseti dětí mladších 18 let. V Súdánu se mohou vdávat dívky, které dosáhly věku deseti let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video