Američané budou smět cestovat do KLDR jen s povolením s Washingtonu | E15.cz

Američané budou smět cestovat do KLDR jen s povolením s Washingtonu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Spojené státy od září zakážou držitelům amerických pasů cesty do Severní Koreje, kterou americké vedení tvrdě kritizuje za poslední sérii raketových testů. 

Od 1. září budou Američané potřebovat pas se zvláštním povolením, které se bude vydávat jen v omezeném počtu případů, informovalo americké ministerstvo zahraničí.

Šéf americké diplomacie Rex Tillerson toto opatření avizoval již předminulý týden s tím, že jej k němu vede rostoucí hrozba zadržení Američanů v KLDR a jejich dlouhodobého věznění.

Američané, kteří se nyní nacházejí v KLDR, musí podle prohlášení ministerstva opustit východoasijskou zemi do konce srpna. Vrátit se tam budou moci pouze v případě, že jim bude uděleno zmíněné povolení.

Jak dlouho bude opatření v platnosti, není jasné. Zákony Spojených států dávají ministrovi zahraničí pravomoc zakázat držitelům amerických pasů používat tyto doklady k cestám do zemí, se kterými jsou USA ve válce, ve kterých zuří násilnosti nebo ve kterých hrozí amerických občanům bezprostřední újma na zdraví či bezpečnosti.

Tento postup americká diplomacie volí výjimečně a od roku 1967 se k němu podle AP uchýlila v případě Alžírska, Iráku, Libanonu, Libye, Súdánu, Kuby a Severního Vietnamu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video