Američané částečně povolí bankám obchodovat s Íránem v dolarech | E15.cz

Američané částečně povolí bankám obchodovat s Íránem v dolarech

Američané částečně povolí bankám obchodovat s Íránem v dolarech
Výměna íránských riálů za americké dolary.
• 
ZDROJ: Reuters

Pavel Michl

Spojené státy plánují v rámci uvolňování sankcí poskytnout Íránu limitovaný přístup k jejich měně. Íránské firmy dosud neměly možnost obchodovat se zahraničními bankami v amerických dolarech, protože ty se obávaly potrestání ze strany USA. Pro Íránce to bude znamenat lepší přístup k dolaru, který je nejvýznamnější měnou světa, obzvláště při obchodování s ropou. Krok je terčem kritiky amerických politiků.

Podle informací deníku Wall Street Journal Washington připravuje plán, v rámci kterého by finanční instituce mohly obdržet licenci pro dolarové obchodování s Íránem. Opatření se ovšem nebude týkat bank z USA, ale pouze vybraných zahraničních institucí.

Evropské i asijské banky se dosud obchodům v dolarech s Íránci vyhýbaly. Zakazuje to totiž americký zákon, a bankám by tak hrozilo potrestání od úřadů v USA. Opatření přichází v okamžiku, kdy se z Íránu ozývají kritické hlasy, že Spojené státy nedostatečně uvolňují ekonomické restrikce a loňská dohoda o omezení jaderného programu nepřináší zemi dostatečné hospodářské benefity.

Nesouhlas mezi republikány i demokraty

Íránský finanční systém je často označován jako místo, kde se odehrává praní peněz a které je napojeno na teroristické organizace.

Vůči opatření se vymezili američtí politici z republikánské i demokratické strany. Prezidentský kandidát Marco Rubio, který již z boje o Bílý dům odstoupil, spolu se stranickým kolegou a senátorem Markem Kirkem poslali americkému ministru financí Jacobu Lewovi dopis, kde ho před přístupem Íránu k dolaru varovali.

Také demokratický člen sněmovny reprezentantů Brad Sherman v dopise prezidentovi Obamovi napsal, že se jedná o „nebezpečný precedent, a není to naposledy, kdy Íránci a jejich obchodní partneři dostanou další úlevu, která není součástí dohody (o omezení jaderného programu).“

Írán se těší na vzájemný obchod. Zatím ale chybí peníze

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!