Američané poslali do Iráku další jednotky. Tentokrát na pomoc jezídům | E15.cz

Američané poslali do Iráku další jednotky. Tentokrát na pomoc jezídům

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Cpl. Justin M. Martinez; WikimediaCommons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojené státy vyslaly do iráckého Kurdistánu okolo 130 vojáků, kteří mají místním lidem pomoci proti hrozbě radikálů z Islámského státu (IS). Oznámil to v úterý americký ministr obrany Chuck Hagel, podle něhož již do oblasti města Irbíl dorazili. Američané v tomto regionu již od pátku podnikají letecké údery proti extremistům, kteří hrozí povražděním desetitisíců vyznavačů jezídské víry ukrytých v horách.

Podle nejmenovaného představitele Pentagonu citovaného agenturou Reuters mají nově dorazivší vojáci především dohlížet na organizaci humanitární pomoci, kterou vyčerpaným jezídům shazují letadla USA, Británie a Francie, a poskytovat další nutnou pomoc.

Washington již v minulých měsících poslal do země několik stovek vojáků za účelem ochrany Američanů v oblasti. V Iráku tak v současnosti působí okolo tisícovky amerických vojáků. Spojené státy o víkendu oznámily, že kvůli vyhrocené situaci přemístily část personálu z velvyslanectví v Bagdádu a konzulátu v Irbílu do Basry.

Politická krize v Iráku nic neusnadňuje

Napětí v zemi roste nejen kvůli pokračující ofenzivě IS, ale i v souvislosti s pondělním jmenováním Hajdara Abádího premiérem. Dosavadní předseda vlády Núrí Málikí tento krok označil za neústavní, čímž prohloubil politickou krizi v zemi.

Poblíž kontrolního stanoviště nedaleko Abádího domu se v úterý večer podle místních policejních zdrojů odpálil sebevražedný atentátník. O mrtvých či raněných po útoku nebyly podle agentury Reuters žádné zprávy a premiérův úřad jej nekomentoval.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video