Američané shodili zbraně Kurdům, Turecku navzdory | E15.cz

Američané shodili zbraně Kurdům, Turecku navzdory

Kouř nad severosyrským městem Kobani
Kouř nad severosyrským městem Kobani
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kurdští bojovníci, kteří se brání islámským radikálům u severosyrského města Kobani, dostali od USA první dodávku zbraní, munice a zdravotnických potřeb. Kurdové se v oblasti již několik týdnů snaží zastavit ofenzivu radikálů z hnutí Islámský stát (IS). Američané a jejich spojenci jim v tom doposud pomáhali leteckými údery na pozice islamistů.

Nákladní letadla typu C-130 „doručila zbraně, munici a zdravotnický materiál, který poskytly kurdské úřady v Iráku a který je určený k tomu, aby (kurdští bojovníci) pokračovali v boji proti pokusům ISIL obsadit Kobani,“ citovala agentura Reuters z prohlášení Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM).

„Velké množství munice a zbraní bylo dodáno do syrského města Kobani,“ potvrdily podle agentury Reuters kurdské jednotky bojujících proti povstalcům z Islámského státu. Zásilka bude mít pozitivní dopad na vývoj ozbrojených operací a my doufáme v další podporu, dodali Kurdové.

Čeká se protest Ankary

Shození pomoci velmi pravděpodobně pobouří tureckou vládu. Ta se totiž již dříve nechala slyšet, že je proti jakýmkoli dodávkám zbraní kurdským bojovníkům v Sýrii. Turecko považuje podobná kurdská hnutí za odnože Strany kurdských pracujících (PKK), která je Ankarou, ale i Washingtonem označovaná za teroristickou organizaci.

Americký prezident Barack Obama v sobotu telefonoval svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi a situaci v Sýrii spolu řešili. Americký vůdce měl tehdy údajně Erdogana upozornit, že se na shození pomoci chystají, uvedl nejmenovaný americký představitel.

Spojenci podnikají nálety

Spojenci v posledních dnech podnikli v oblasti 135 náletů, které spolu s odporem Kurdů na bitevním poli zpomalily postup islamistů. Při leteckých úderech prý rovněž přišly o život stovky bojovníků IS. „Bezpečnostní situace v Kobani nicméně stále zůstává křehká a ISIL i nadále ohrožuje město a kurdské jednotky,“ dodalo americké velení ve svém písemném prohlášení.

Na operaci se prý podílely tři americké letouny, které shodily celkem 27 balíků pomoci. Výsledky mise se ještě vyhodnocují, nicméně údajně to vypadá, že „velká většina“ pomoci skončila v rukou kurdských bojovníků tak, jak bylo zamýšleno.

Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. V jeho okolí islamisté ovládají asi 300 vesnic a pokud by město padlo, ovládl by IS souvislý pás pohraničí od severovýchodního cípu Sýrie až po město Halab. Z Kobani a jeho okolí již uteklo do sousedního Turecka přes 180 tisíc lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video