Americká armáda hodlá odpovědět KLDR, Trump nařídí test protiraketového systému | e15.cz

Americká armáda hodlá odpovědět KLDR, Trump nařídí test protiraketového systému

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Armáda Spojených států se v nadcházejících dnech chystá provést nový test svého protiraketového systému THAAD, který slouží k ochraně před střelami krátkého a středního doletu. S odvoláním na nejmenované americké činitele o tom informovala agentura Reuters. Zkouška se uskuteční v době vyhroceného napětí na Korejském poloostrově. KLDR odmítá ustoupit mezinárodnímu tlaku, aby se vzdala svého raketového a jaderného programu.

Spojené státy v reakci na severokorejské zbrojní ambice rozmístily v Jižní Koreji systém THAAD, který má Soul chránit před případným útokem ze strany KLDR. Pchjongjang postup USA odsoudil.

Rusko a Čína, které patří ke spojencům severokorejského režimu, vyzvaly k uklidnění situace. Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se při jednání v Moskvě shodli na tom, že je třeba zarazit jak raketový a jaderný program KLDR, tak instalaci štítu THAAD v Jižní Koreji, a též společná vojenská cvičení Washingtonu a Soulu. Po těchto krocích se zúčastněné strany mohou podle představ Moskvy a Pekingu sejít ke společnému jednání.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video