Americká nezaměstnanost je nejnižší za devět let

nezaměstnanost

nezaměstnanost

nezaměstnanost
zaměstnání, práce
Nezaměstnanost
USA nezaměstnanost
5
Fotogalerie

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v listopadu klesla na 4,6 procenta, nejníže za devět let. Celkem v USA vzniklo v listopadu 178 tisíc pracovních míst, což nepatrně překonalo očekávání analytiků. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce.

 

Zpráva naznačuje, že centrální banka USA (Fed) na svém prosincovém zasedání téměř jistě zvýší úroky, i když k poklesu nezaměstnanosti přispěla podle agentury AP hlavně skutečnost, že mnoho lidí bez práce přestalo hledat práci, a ze statistik tak vypadli.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že v listopadu vznikne 175 tisíc nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti zůstane na říjnové hodnotě 4,9 procenta. Ministerstvo však současně zpřesnilo údaje za září a říjen směrem dolů. Za tyto dva měsíce tak vzniklo o dva tisíce pracovních míst méně, než se doposud uvádělo.

Průměrná hodinová mzda se ale snížila. V předchozím měsíci naopak rostla nejrychleji za sedm let. Podle analytiků příznivý vývoj na pracovním trhu zřejmě odráží rostoucí důvěru v ekonomiku. Nedávná další statistika ukázala, že ekonomika ve třetím čtvrtletí silně rostla a na počátku nového čtvrtletí se zvýšily výdaje spotřebitelů a inflace a roste i trh s bydlením a zpracovatelský sektor.