Americké firmy se vyhýbají daním, jejich hotovost v zahraničí bobtná | E15.cz

Americké firmy se vyhýbají daním, jejich hotovost v zahraničí bobtná

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Flatecher6 - Wikimedia Commons

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americké společnosti už mají v zahraničí uložen téměř bilion dolarů. Přesunem zisků do ciziny se vyhýbají placení daní doma ve Spojených státech. Vyplývá to z analýzy společnosti Moody’s Investors Service.

Administrativa ve Washingtonu nemá příliš v lásce praxi amerických firem držet hotovost v zahraničí. Již loni se objem vyšplhal na 947 miliard dolarů, meziročně o 13 procent více. Řada amerických firem své zahraniční zisky raději drží v zahraničí, než by platila vysoké americké daně po stáhnutí profitu domů. Nebo se rozhodne rozdělit zisk mezi investory v podobě zpětného odkupu akcií či výplaty dividend. Podle březnové studie britské organizace Bureau of Investigative Journalism je většina zahraničních prostředků amerických firem zainvestována do nízkoúročených amerických krátkodobých dluhopisů.

Situace ukazuje na další problém. Aktuálně si zámořský finanční úřad vyšlápl na Američany, fyzické osoby. V rámci systému FATCA budou muset i české banky reportovat americkému berňáku o svých amerických klientech, což je mimo jiné vyjde na desítky milionů korun. Toto tažení se však týká čistě fyzických osob spjatých se Spojenými státy, tedy občanů, rezidentů či fyzických osob podnikajících ve Spojených státech. Firmy však spíše míjí, dá se tedy očekávat, že fyzické osoby, které budou chtít své peníze schovat před americkým finančním úřadem, budou o to více využívat různé struktury právnických osob tak, aby se jejich peníze nezdaněné ve Spojených státech nedaly dohledat.

Podle Moody’s Investors Service dosáhly hotovostní rezervy amerických firem 1,64 bilionu dolarů, o 12 procent více než před rokem. Kromě snahy vyhnout se placení amerických daní ukazuje rostoucí zásoba hotovosti amerických firem v zahraničí na neochotu prostředky investovat do dalšího rozvoje a expanze. Tato neochota pramení z nejistého ekonomického výhledu.

Americké korporace tak nyní disponují dvojnásobkem hotovosti než v roce 2007. A to navzdory loňským rekordním kapitálovým výdajům, které dosáhly úrovně 869 miliard dolarů. Korporátní investice však v posledních pěti letech rostly o poznání pomaleji než korporátní zisky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.