„Americký brouk“ se vrací. Rusko viní Gruzii a USA z šíření škodlivé ploštice | E15.cz

„Americký brouk“ se vrací. Rusko viní Gruzii a USA z šíření škodlivé ploštice

Ploštice pustoší gruzínské lískooříškové plantáže
Ploštice pustoší gruzínské lískooříškové plantáže
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Marek Hudema - Info.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ničí úrodu i přírodu. Gruzie a její obyvatelé mají nového nepřítele v podobě ploštice, které místní říkají parosana. Ze separatistického regionu Abcházie se ozývají hlasy o gruzínském útoku, z Ruska o americké biologické zbrani a mezi lidmi se šíří fámy o tom, že ploštici vypustili italští konkurenti místních pěstitelů lískových oříšků. V boji proti zákeřnému hmyzu se Gruzii snaží pomáhat i česká organizace Člověk v tísni.

„Parosana, což je místní název pro žravou ploštici, je velký problém, zejména pro místní pěstitele lístkových oříšků. Ale žere všechno,“ vysvětluje Tea Kupradze, šéfka regionálního odboru ministerstva zemědělství a ochrany přírody gruzínského kraje Guria známého právě pěstováním oříšků. Zemědělci si stěžují, že se stále rozšiřuje a postupně postupuje po celé Gruzii.

„Souvisí to i s lískovými oříšky,“ vysvětluje Petr Sič, Čech, který se v Gruzii zabývá pěstováním čaje. „Oříšky se vyvážejí, jejich cena vzrostla a lidé je začali sázet všude. Objevily se fakticky monokultury lístkových oříšků a s tou se rozšířili škůdci, mimo jiné ploštice,“ uvádí.

Ploštice jsou všude. Vidím na listech ořešáků, na vinné révě, za sklem automobilu, kterým jedu a také večer v hotelovém pokoji. Populární gruzínská zpěvačka Sopo Nizharadze dokonce v místní televizi vzpomínala na to, jak probudila během své dovolené u moře celý hotel křikem, když zjistila, že má v posteli větší počet těchto ploštic.

Jde o ploštici druhu Halyomorpha halys. Druh původně pocházející ze severovýchodní Asie se objevil v Gruzii před třemi lety a postupně se rozšiřuje. Díky místnímu podnebí se totiž rychle množí. Mimochodem, Gruzie není jedinou zemí, která má s touto plošticí problém. Velké škody způsobila v severní Americe a rozšiřuje se postupně i v Evropě.

Škůdci a nemoci jako propagandistická zbraň
Sovětská propaganda využívala některých škůdců rostlin a také nemocí ve svém ideologickém boji proti Západu. V padesátých letech minulého století obviňovala Spojené státy, že záměrně rozšířily ve východním bloku mandelinku bramborovou, brouka, který je škůdcem brambor. Měla ho dokonce údajně rozhazovat americká letadla a v bývalém socialistickém Československu se konal hromadný sběr mandelinky bramborové. V první polovině osmdesátých let se pak povedlo sovětské tajné službě KGB rozšířit zprávu, že choroba AIDS byla Američany vyvinuta původně jako biologická zbraň. Tato dezinformace se rozšířila v rozvojovém světě. Nyní někteří ruští představitelé obviňují Spojené státy z toho, že geneticky upravil ploštici Halyomorpha halys, aby uškodila Rusku a jeho spojencům a že jejím původcem je Američany financovaná laboratoř v Gruzii. Ačkoliv jednou z prvních obětí této ploštice ničící zemědělské rostliny a pocházející z Asie byly právě Spojené státy. 

Celý článek najdete na webu info.cz >>>


Autor: Marek Hudema - Info.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video