Ministerstvo mírní přísná pravidla pro STK | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Ministerstvo mírní přísná pravidla pro STK. Platila jen několik týdnů

Michal Nosek

Michal Nosek

Novela silničního zákona platí od začátku října a již příští týden dozná první korekci. Týká se povinné kontroly typu motoru, kde se podmínky v určitých případech zmírní. Ministerstvo metodickou instrukcí reaguje na připomínky techniků, na jejichž výtky upozornil deník E15. Ti si stěžovali, že provést kontrolu je podle nového zákona mnohdy téměř nemožné. Předpisy jim momentálně přikazují identifikovat typ pohonné jednotky výhradně na základě čísla vyraženého na bloku motoru.

„Nelze-li zjistit typ motoru vozidla podle doporučených postupů, může v krajním případě technik nově využít i své zkušenosti nebo materiály od výrobce a podobně. Právě tato možnost byla platná již v minulosti. Rozhodli jsme se ji pro tyto specifické případy opět povolit, aby na změně postupu nebyl bit řidič, respektive provozovatel vozidla,“ uvedla pro E15 k problematice kontrol mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Současně ale argumentuje, že novela nepřinesla výraznější nárůst počtu vozidel, která technickou kontrolou neprošla. Od října prošlo podle ministerstva stanicemi technické kontroly zhruba 138 tisíc vozidel a nevyhověla necelá tři procenta.

Nová pravidla STK jsou moc tvrdá, devět z deseti vozů nemusí projít

Předseda profesní komory STK Michal Cuc přitom varoval před dramatickým scénářem. „Dovedeno do extrému, devět z deseti vozů nemusí projít měřením emisí a nezískat kladné osvědčení o technické kontrole,“ uvedl zkraje týdne pro E15.cz Cuc s tím, že technici nyní někdy musejí předpisy obcházet a mají strach z následků možné inspekce.

Stát v případě STK získal počátkem října větší pravomoci při kontrole. Díky novele může bez souhlasu majitele stanice technické kontroly pořizovat zvukové a obrazové záznamy a používat nastrčené automobily. Pokud kontrolor zjistí pochybení, může ministerstvo dopravy zastavit stanici činnost na jeden měsíc. V té době by s STK mělo zahájit správní řízení. Toho se technici obávali právě v případě mnohdy nesplnitelného požadavku na určení typu motoru.

Nové emisní limity zdraží evropská auta. Na elektromobilech výrobci nevydělají, tvrdí experti
Německu hrozí stejný pád jako Detroitu. Za 10 let už nemusíme být mezi elitou, varuje šéf Volkswagenu
Škoda 706 RTO: připomeňte si legendární československý autobus
Oblíbenou posázavskou stezku má přetnout dálniční most. Podívejte se, co ŘSD chystá
Vyšší mzdy jsou nesmysl, Češi si je nezaslouží, řekl exprezident Klaus
Země Evropské unie se dohodly na snížení emisí CO2 u aut o 35 procent
Pět nejbohatších klanů: kde si dokážou udržet peníze v rodině
Pohlreich: Práce už není cool. Vytváří se dojem, že nárok na blahobyt mají mít všichni

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!