Americký Kongres schválil zákon bránící další paralýze úřadů. Trumpovi peníze na zeď nedal | E15.cz

Americký Kongres schválil zákon bránící další paralýze úřadů. Trumpovi peníze na zeď nedal

Americký prezident Donald Trump během projevu o stavu země
Americký prezident Donald Trump během projevu o stavu země
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Sněmovna reprezentantů USA schválila nadstranický návrh zákona, který má předejít opětovné platební neschopnosti federálních úřadů. Rozpočtový kompromis podpořilo 300 zákonodárců, 128 hlasovalo proti. Zákon neposkytne prezidentu Donaldu Trumpovi dost penež na stavbu sporné zdi na hranici s Mexikem. Trump již avizoval, že si vypomůže nouzovými zákony.

Přijatý zákon, který již dříve schválil jasnou většinou i Senát, počítá s poskytnutím jen 1,4 miliardy dolarů na bezpečnostní opatření na hranici s Mexikem, přestože prezident Donald Trump požadoval 5,7 miliardy (bezmála 130 miliard korun). 

Republikány ovládaný Senát a následně i Sněmovna reprezentantů, v níž mají převahu demokraté, podpořily zákon, který má zajistit více než 300 miliard dolarů pro vládní úřady a agentury.

Bílý dům již avizoval, že prezident zákon podepíše, ale vyhlásí stav nouze, což mu umožní poskytnout peníze z krizových fondů na stavbu zdi na jižní hranici. Pokud americký prezident tento krok skutečně učiní, očekává se, že to vyvolá vlnu žalob s cílem krizové opatření zrušit. Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová již na dotaz novinářů uvedla, že právní kroky zváží. Dodala, že demokraté zareagují adekvátně.

Trump se s Kongresem, jehož Sněmovnu reprezentantů ovládají demokraté, dlouhodobě pře o peníze na zeď či jinou bariéru, která má čelit nelegálnímu postupu migrantů přes mexicko-americkou hranici. Konflikt na přelomu roku vyvrcholil déle než měsíčním zablokováním části federálních úřadů, které neměly peníze na svůj provoz. Financování úřadů bylo dočasně obnoveno, ale od soboty krize opět hrozí, pokud by Kongres nepřišel s dlouhodobým finančním plánem. Na něm se demokraté s republikány nakonec dohodli.

Nadstranický návrh ale neobsahuje uvolnění 5,7 miliardy dolarů na stavbu betonové zdi nebo ocelového plotu na americko-mexické hranici, ale jen 1,4 miliardy dolarů. Tyto peníze stačí na vybudování necelých 90 kilometrů hraničních bariér oproti Bílým domem předpokládaným 320 kilometrům.

Nejmenovaný zdroj agentuře Reuters sdělil, že Bílý dům již určil 2,7 miliardy dolarů z fondů, které chce po vyhlášení stavu nouze využít.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video