Apple zaplatí daňový nedoplatek Irsku - víc než tři sta miliard korun | E15.cz

Apple zaplatí daňový nedoplatek Irsku - víc než tři sta miliard korun

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americká technologická společnost Apple začne v květnu splácet irské vládě daňový nedoplatek v objemu 13 miliard eur (více než 330 miliard korun). Uvedl to irský ministr financí Paschal Donohoe. Doplacení daní předloni nařídila Evropská komise, podle níž Irsko řadu let poskytovalo Applu neoprávněné daňové výhody.

Začátek splácení daňového nedoplatku podle listu Financial Times předcházela dohoda mezi irskou vládou a Applem o založení svěřeneckého účtu, na kterém peníze zůstanou až do vyřízení odvolání proti rozhodnutí Evropské komise.

Donohoe dnes podle listu The Irish Times uvedl, že celá částka by měla být na účet splacena do konce září. Evropská komise loni v říjnu kvůli průtahům při vymáhání peněz od Applu předvolala Irsko před nejvyšší evropský soud.

Apple se proti předloňskému rozhodnutí komise o zaplacení 13 miliard eur odvolal, stejně jako Irsko. "Vláda s rozhodnutím komise zásadně nesouhlasí. Irsko nicméně hodlá jakožto člen EU dodržet své právní závazky," uvedl Donohoe. Dodal, že soudní stání ohledně odvolání Applu a Irska proti verdiktu komise pravděpodobně začne na podzim.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video