Argentinský prezident Milei bude s Pavlem v Praze řešit globální bezpečnost

Argentinký prezident Javier Milei

Argentinký prezident Javier Milei Zdroj: ČTK / AP / Lynne Sladky

Česko v pondělí navštíví zhruba půl roku po svém zvolení do funkce argentinský prezident Javier Milei. S českým protějškem Petrem Pavlem budou večer na Pražském hradě jednat nejen o vzájemných vztazích, ale také o globální bezpečnosti. Novinářům to dnes sdělili zástupci zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky (KPR).

Už odpoledne Milei vystoupí v Paláci Žofín s přednáškou na téma Jak na neefektivní vládu. Převezme také výroční cenu Liberálního institutu. S Pavlem bude poté jednat o politické situaci v Argentině, ale i o globální bezpečnosti či bilaterálních vztazích včetně obchodu. Argentina je pro Česko čtvrtým nejvýznamnějším exportním trhem v Latinské Americe. Pro české firmy je zajímavá v energetice, zdravotnictví, těžbě, obranném průmyslu, informačních technologiích, zemědělství či potravinářství.

Prezidenti jednání zhodnotí na krátké tiskové konferenci zhruba ve 21:00.

Milei bude v Evropě jednat také s německým kancléřem Olafem Scholzem a zavítá také do Španělska. Zároveň se zúčastnil víkendového mírového summitu k Ukrajině ve Švýcarsku. Právě pohled na ruskou agresi proti Ukrajině je podle Hradu jedním z bodů, které spojují Argentinu a Česko.

V jihoamerické zemi zároveň žije jedna z největších krajanských komunit na světě, která čítá až 50 tisíc lidí vlastnících český pas. Aktivních je také několik krajanských spolků.

Argentinské ministerstvo obrany před týdnem oznámilo, že se země přidá ke kontaktní skupině pro Ukrajinu. Takzvaný formát Ramstein koordinuje humanitární a vojenskou pomoc zemi, která už přes dva roky čelí ruské agresi. Skupina má přes pět desítek členů, Argentina je ale jejím prvním členem z Latinské Ameriky.

Javier Milei

  • Narodil se 22. října 1970 do rodiny italského původu.
  • V mládí se aktivně věnoval sportu, byl fotbalovým brankářem klubu Chacarita Juniors. Zpíval také v rockové kapele Everest, která hrála zejména coververze hitů od Rolling Stones.
  • Vystudoval ekonomii na soukromé Univerzitě Belgrano v Buenos Aires a na univerzitě Torcuato Di Tella. Je považován za specialistu na ekonomický růst a ekonomickou matematiku.
  • Působil jako ekonom v několika národních a mezinárodních veřejných institucích, byl hlavním ekonomem v soukromé společnosti Corporación América či v argentinské pobočce banky HSBC.
  • V roce 2019 založil Libertariánskou stranu, na jejím základě zformoval koalici libertariánských a liberálních stran Svoboda postupuje. S ní v roce 2021 poprvé uspěl v parlamentních volbách a stal se poslancem.

Ultraliberální ekonom Milei se úřadu ujal 10. prosince a během krátké doby oznámil stovky opatření měnících zákony v ekonomické či sociální oblasti. Prostřednictvím radikálního úsporného programu se snaží kdysi bohatou zemi přivést zpátky na cestu růstu. Jeho vláda zrušila tisíce pracovních míst, omezila různé subvence a sociální programy. Podle Mileiových odpůrců, mezi kterými jsou levicové strany, odbory a sociální organizace, jeho reformy poškodí miliony Argentinců.