Arménská vládnoucí strana nepostaví kandidáta na premiéra. Jediným kandidátem zůstává opoziční Pašinjan | E15.cz

Arménská vládnoucí strana nepostaví kandidáta na premiéra. Jediným kandidátem zůstává opoziční Pašinjan

Arménský premiér Serž Sargsjan a vůdce protestů Nikol Pašinjan
Arménský premiér Serž Sargsjan a vůdce protestů Nikol Pašinjan
• 
ZDROJ: ČTK
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Arménská vládnoucí strana dnes oznámila, že nepostaví svého kandidáta na premiéra. Jediným uchazečem tak je zatím opoziční lídr Nikol Pašinjan, který už dva týdny vede protivládní protesty. Právě tyto demonstrace vedly v pondělí k demisi premiéra Serže Sargsjana. O novém předsedovi arménské vlády má parlament hlasovat v úterý 1. května. Informovala o tom dnes agentura APA.

Vládnoucí Republikánská strana dnes oznámila, že svého kandidáta na premiéra nepostaví, aby se vyhnula dalšímu napětí, řekl mluvčí strany Eduard Šarmazanov novinářům. Podle agentury APA padlo toto rozhodnutí po setkání Sargsjana s úřadujícím premiérem Karenem Karapetjanem. Před tím s oběma hovořil i prezident Armen Sarkisjan.

Zda poslanci opozičního lídra Pašinjana v úterý schválí, ale není jisté. Většinu v parlamentu má totiž Republikánská strana. "Uvidíme, jací kandidáti se představí, a pak rozhodneme, pro koho budeme hlasovat," řekl dnes mluvčí strany Šarmazanov. Podle APA je jediným kandidátem zatím Pašinjan. Republikáni mají v parlamentu většinu 58 ze 105 poslanců.

Arménie prožívá politickou krizi v důsledku mohutných protivládních demonstrací, které trvají už dva týdny v metropoli, ale i v řadě dalších měst. Účastníci požadovali odchod premiéra Sargsjana, který do tohoto úřadu nastoupil poté, co byl deset let prezidentem země. Demonstranti chtějí, aby vládu vedl opoziční lídr Pašinjan. Ten by pak měl připravit nové volby podle nového volebního zákona. Pašinjan dnes svolal na neděli další demonstrace.

Příští parlamentní volby by se zatím měly konat až v roce 2022. Pokud se ale parlamentu dvakrát nepodaří zvolit nového premiéra, musí se konat nové volby, uvedla agentura Reuters.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video