Asad: Sýrie zničí své chemické zbraně, likvidace za miliardu potrvá rok | E15.cz

Asad: Sýrie zničí své chemické zbraně, likvidace za miliardu potrvá rok

Bašár Asad
Bašár Asad
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru pro americkou zpravodajskou televizi Fox News potvrdil, že Sýrie má chemické zbraně a ujistil zároveň, že tento arzenál bude zničen. Jeho likvidace bude stát jednu miliardu dolarů a potrvá nejméně rok, řekl Asad v interview pořízeném v úterý v Damašku.

Syrská vláda dodrží dohodu dosaženou s Ruskem a USA ohledně likvidace svého chemického arzenálu, řekl Asad. Zároveň ale kategoricky prohlásil, že jeho síly nejsou odpovědné za útok s nasazením chemických zbraní z 21. srpna u Damašku.

Asad ve svém vystoupení podle agentury Reuters řekl, že jeho vláda je připravena odevzdat své chemické zbraně kterékoliv zemi, která bude ochotná vzít na sebe riziko jejich převzetí.

Drahá likvidace

Na otázku, zda by byl ochoten předat syrské chemické zbraně americké vládě, Asad odpověděl: „Jak jsem řekl, bude to vyžadovat spoustu peněz, zhruba jednu miliardu. Bude to velmi škodlivé pro životní prostředí. Jestli je americká administrativa připravena zaplatit takové peníze a převzít odpovědnost za převezení toxických látek do Spojených států, proč by to neudělali?“

Asad před týdnem podepsal dekret o přistoupení Sýrie k Úmluvě o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní. V sobotu pak Spojené státy a Rusko dospěly k rámcové dohodě v otázce zničení syrských chemických zbraní.

Sýrie musí podle dohody do týdne předat seznam svého chemického arzenálu, do poloviny příštího roku musejí být chemické zbraně ze Sýrie odvezeny a zničeny. Experti ale pochybují, že se podaří tento plán v podmínkách občanské války v zemi realizovat.

Sýrie má nový druh války

Syrský prezident ale prohlásil, že jeho země není v občanské válce. „Máme válku, nový druh války s desetitisíci džihádisty“ více než 80 národností, řekl Asad. „Mohu vám říci, že 80 procent – a někteří říkají 90 procent, nemáme přesné údaje – těchto teroristů, jsou členové Al-Káidy a jejích odnoží,“ dodal v rozhovoru vedeném v angličtině se dvěma významnými redaktory televize Fox News.

V této válce podle Asada zahynulo od jejího vypuknutí před dvěma a půl lety desetitisíce Syřanů a 15 tisíc vládních vojáků. Ti byli zabiti většinou při „teroristických útocích, sebevražedných atentátech a vraždách“.

Řekl také, že nepřistoupil na zničení syrského chemického arzenálu kvůli americké hrozbě vojenského zásahu. „Sýrie se nikdy nepodvoluje hrozbám. Spíše jsme odpověděli na ruskou iniciativu, z vlastní potřeby a přesvědčení,“ prohlásil Asad.

Radek Palata: Dočkáme se syrského Daytonu? Těžko

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.