Asijské země přijaly dohodu o chování v Jihočínském moři, Peking prý jednání zdržuje | E15.cz

Asijské země přijaly dohodu o chování v Jihočínském moři, Peking prý jednání zdržuje

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministři zahraničí ze Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a Číny přijali dnes rámcovou dohodu, která stanoví principy pro jednání o pravidlech chování v Jihočínském moři. Některé z deseti členů ASEAN a Čína ji označily za pokrok. Jiní ale pochybují o její efektivnosti, neboť v dohodě chybí požadavek na to, aby pravidla chování byla závazná a vynutitelná a aby byl definován mechanismus řešení sporů. Text dohody nebyl zveřejněn.

Čínský ministr zahraničí Wang I uvedl, že dohoda vytvořila solidní základ pro jednání. Ta by mohla podle něj začít letos, pokud "bude situace v Jihočínském moři stabilní a nevyskytnou se větší vměšování třetích stran".

Podle kritiků se Peking jen snaží získat čas a oddalovat jednání proto, aby mohl pokračovat ve výstavbě umělých ostrovů v Jihočínském moři. Toto moře je strategicky důležité, prochází jím zhruba třetina světového lodního obchodu, je zdrojem lukrativního rybolovu a pod jeho dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu.

Čína a další země regionu vedou dlouholeté spory o ostrovy v Jihočínském moři. Čína navíc v tomto moři už vybudovala sedm umělých ostrovů a na třech z nich zřídila letištní dráhy a zařízení, jež mohou sloužit i k vojenským účelům. Proti tomu protestují země v oblasti, které si na části Jihočínského moře činí nárok, ale i Spojené státy.

Deklaraci o pravidlech chování v Jihočínském moři přijaly státy ASEAN a Čína už v roce 2002. V tomto nezávazném dokumentu zúčastněné strany uvedly, že vytvoří závazný kodex chování. Na něm se ale stále nedohodly.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video