Assange bude vydán do Švédska, potvrdil britský nejvyšší soud

Julian Assange

Julian Assange Zdroj: profimedia.cz

Britský nejvyšší soud potvrdil vydání Juliana Assange do Švédska. Spoluzakladatel serveru WikiLeaks, který zveřejňoval tajné dokumenty americké armády a diplomacie, je ve Švédsku vyšetřován pro podezření ze sexuálních deliktů. Nejvyšší soud potvrdil loňská rozhodnutí britských soudů nižší instance.

Assangeovi právníci ihned po vynesení rozsudku požádali soud, aby pozdržel převezení jejich klienta do Švédska o dva týdny. Během této doby chtějí prostudovat rozsudek a zvážit, zda se nepokusí případ znovu otevřít. Soud totiž dnes rozhodl na základě ustanovení mezinárodního práva, která se při líčení neprojednávala.

Požadavek na znovuotevření procesu, v němž už nejvyšší soud rozhodl, považují právní odborníci oslovení televizí BBC za velmi neobvyklý.

Pokud Assangeovi obhájci u britského soudu neuspějí, zůstane čtyřicetiletému Australanovi poslední možnost, jak se vydání do Švédska bránit - obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Britský nejvyšší soud nepřezkoumával skutkovou podstatu činů, kvůli nimž Švédsko požaduje Assangeovo vydání, ale zabýval se pouze procedurálními otázkami extradice. Assangeovi právníci tvrdili, že evropský zatykač na jejich klienta je neplatný, protože ho nevydal švédský soud, ale prokuratura. Pět ze sedmi soudců nejvyššího soudu ale vyjádřilo přesvědčení, že evropské právo tento postup umožňuje.

Assange ve Švédsku obvinily dvě ženy, které dříve pracovaly pro WikiLeaks. Jedna tvrdí, že ji v srpnu 2010 „sexuálně obtěžoval“, když odmítl při sexu použít kondom. Druhá tvrdí, že Assange využil k souloži toho, že spala.

Australan tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustil, a obvinění označuje za politicky motivovaná. Dává je do souvislosti s činností serveru WikiLeaks, který v roce 2010 zveřejnil statisíce tajných dokumentů americké armády a diplomacie.

Assange se dnešního vynesení rozsudku nezúčastnil. Před soudní budovou ale postával hlouček asi deseti lidí, kteří vyjadřovali Australanovi podporu. „Odhalil korupci, odhalil pravdu. A teď byl falešně obviněn,“ řekl o Assangeovi agentuře AP jeden z demonstrantů. Další nesli transparenty s nápisy jako „Pravda je první obětí války“ a s portrétem amerického vojína Bradleyho Manninga, který podle americké prokuratury tajné materiály serveru WikiLeaks dodal.