Automobilka General Motors prudce zvýšila zisk, zákaznici skousli i růst cen vozů | E15.cz

Automobilka General Motors prudce zvýšila zisk, zákaznici skousli i růst cen vozů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: General Motors, GM

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Největší americká automobilka General Motors vykázala ve třetím čtvrtletí nečekaně vysoký čistý zisk 2,53 miliardy dolarů (57,56 miliardy korun). Přispěla k tomu především silná poptávka v Severní Americe. Oznámila to firma s tím, že celoroční výsledky se budou pohybovat na horní hranici prognózy. Akcie firmy zareagovaly v předburzovním obchodování růstem o téměř deset procent.

Bez zahrnutí jednorázových položek společnost General Motors ve čtvrtletí vydělala 1,87 dolaru na akcii a hravě tak překonala sumu 1,25 dolaru, jakou očekávali analytici v průzkumu společnosti Refinitiv. Oproti stejnému období 2017 se zisk na akcii zvýšil o 42 procent.

Příjmy firmě vzrostly o 6,4 procenta na 35,8 miliardy dolarů, zatímco analytici očekávali 34,85 miliardy.

Ve třetím kvartálu loňského roku byla automobilka ve ztrátě ve výši 2,98 miliardy dolarů, její hospodaření ale v té době zasáhly mimořádné náklady 5,4 miliardy dolarů spojené s prodejem ztrátové evropské divize Opel.

Americká jednička se vypořádala s dopadem dovozních cel i oslabením čínského trhu. Díky navýšení cen, hlavně v Severní Americe, se společnosti podařilo kompenzovat vyšší náklady na suroviny. Potvrdila, že její celoroční zisky se budou pohybovat v rozmezí 5,80 až 6,20 dolaru na akcii, s ohledem na kvartální výsledky by to mělo být na jeho horní hranici, případně i nad ní. Vedle solidního výkonu k tomu firmě pomůže i příznivá daňová sazba, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.