Tažení proti dieselům tvrdě dopadlo i na Daimler, firmě klesl zisk téměř o čtvrtinu | E15.cz

Tažení proti dieselům tvrdě dopadlo i na Daimler, firmě klesl zisk téměř o čtvrtinu

Daimler
Daimler
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čtvrtletní zisk německého automobilového koncernu Daimler se meziročně propadl o 21 procent na 1,76 miliardy eur (45,5 miliardy korun). Oznámila to firma, která se podobně jako další automobilky potýká s negativními dopady přísnějších pravidel pro testování emisí a s regulačními tlaky v oblasti naftových vozů.
 

Tržby společnosti, která vyrábí luxusní automobily Mercedes-Benz, se ve třetím čtvrtletí snížily o jedno procento na 40,2 miliardy eur. Odbyt klesl dokonce o čtyři procenta na 794 700 vozů.

Provozní zisk se ve čtvrtletí snížil na 2,5 miliardy eur z 3,4 miliardy eur před rokem. Firma již minulý týden varovala, že její provozní zisk by mohl v celém letošním roce klesnout "podstatně" pod úroveň loňského roku, a to zejména kvůli problémům kolem automobilů s naftovým motorem. V loňském roce provozní zisk dosáhl 14,3 miliardy eur.

Varování přišlo v době třenic mezi německou vládou a automobilkami kvůli tomu, jak zabránit městům zakázat jízdy znečišťujících starších naftových vozů. Automobilky se brání výzvám, aby zdokonalily systémy čištění výfukových plynů na vlastní náklady.

Na začátku září navíc vstoupila v platnost nová metodika měření emisí a spotřeby automobilů WLTP (Worldwide Harmonized Light Duty Vehicles Test Procedure), která se mnohem více blíží podmínkám reálného provozu. Automobilky tak musely zastavit dodávky některých modelů, které ještě nestačily nově certifikovat.


Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah