Bannon chce sjednotit euroskeptické hlasy. Tady nejste v Americe, odmítá nápad lídr AfD | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Bannon chce sjednotit euroskeptické hlasy. Tady nejste v Americe, odmítá nápad lídr AfD

Bannon chce sjednotit euroskeptické hlasy. Tady nejste v Americe, odmítá nápad lídr AfD
Steve Bannon
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Alexander Gauland, jeden ze dvou spolupředsedů protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), odmítá plán Steva Bannona, bývalého poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, vytvořit velkou populistickou alianci, která by oslabila Evropskou unii. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odkazem na rozhovor, který Gauland poskytl mediální skupině Funke Mediengruppe.

"Nejsme v Americe," řekl mimo jiné Gauland. "Zájmy evropských protisystémových stran se od sebe navzájem liší," dodal.

Bývalý Trumpův stratég minulý měsíc oznámil, že v Bruselu založil organizaci nazvanou Hnutí (The Movement), v němž chce při volbách do Evropského parlamentu v květnu 2019 spojit všechny nacionalistické a populistické voliče. Jeho cílem je unii oslabit a paralyzovat.

Gauland v rozhovoru uvedl, že Alice Weidelová, která s ním AfD vede, se s Bannonem sice jednou setkala, ale on sám žádnou možnost, jak s ním spolupracovat, nevidí. "Panu Bannonovi se koalici podobně smýšlejících (stran) zformovat nepovede," myslí si Gauland.

V Německu se zvýšil počet lidí s migračními kořeny, žije jich tam téměř 20 milionů

AfD podle něj udržuje blízké vztahy pouze s rakouskou krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), která je od loňského roku členem vládní koalice. Bývalá šéfka AfD Frauke Petryová chtěla vždy spolupracovat s francouzskými nacionalisty, ale to podle Gaulanda nikdy nevyšlo.

Myšlenku, že koalice evropských populistických stran by mohla příští rok zvítězit ve volbách do Evropského parlamentu, na shromáždění italské protiimigrační a euroskeptické strany Liga obdobně na počátku července pronesl její předseda Matteo Salvini, nynější italský ministr vnitra a vicepremiér.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!