Barnier: Dohoda o brexitu přináší úlevu a stabilitu

Hlavní vyjednavač EU pro rozhovory s Velkou Británií Michel Barnier se složkou obsahující dohodu o uspořádání vzájemných vztahů

Hlavní vyjednavač EU pro rozhovory s Velkou Británií Michel Barnier se složkou obsahující dohodu o uspořádání vzájemných vztahů Zdroj: Reuters

Na poslední chváli dojednaná dohoda budoucích vztazích Evropské unie a Británie přinesla úlevu a stabilitu lidem i podnikům, prohlásil hlavní unijní vyjednavač Michal Barnier. Zůstává ale ještě několik témat, včetně zahraniční politiky, která potřebují upřesnění, dodal. Po skončení jednání chce Barnier pracovat ve prospěch své rodné Francie, řekl v rozhovoru se stanicí Franceinfo.

„Uskutečnili jsme řádný brexit,“ uvedl Barnier. Součástí dohody však nejsou zahraniční vztahy, o kterých musí ještě EU a Británie jednat. Podle Barniera je lepší se Spojenými státy a s Čínou vyjednávat jako člen EU než samostatně, ale chápe a respektuje britskou touhu po samostatnosti. Členské státy EU jsou podle něj také suverénní, ale společně jsou silnější, uvedl Barnier v rozhovoru.

V budoucnu chce Barnier věnovat svou energii službě vlasti, chce se podílet na jejím dalším pokroku. Francie podle něj v současnosti potřebuje „jednotu, solidaritu a spravedlnost,“ řekl.

Barnier neupřesnil, čemu konkrétně se chce věnovat, ani zda má politické ambice. Ve Francii budou nicméně za necelé dva roky prezidentské volby, připomíná agentura Reuters.

Barnierovi bude v lednu 70 let. Než začala jednání o odchodu Británie z EU, jeho politická kariéra spěla ke svému závěru, píše list Midi libre. Začal jako regionální politik, má za sebou několik ministerských postů a neúspěšnou kandidaturu na post předsedy Evropské komise, kterým se tehdy stal Jean-Claude Junker. Brexit podle francouzských médií otevřel Barnierovi cestu zpět do nejvyšších pater politiky.