Belgická média: Macron má výraznou převahu | E15.cz

Belgická média: Macron má výraznou převahu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Francouzi volí v druhém kole svého nového prezidenta, přičemž vybírají mezi centristou Emmanuelem Macronem favorizovaným průzkumy a krajně pravicovou političkou Marine Le Penovou. 

Volební účast je oproti prvnímu kolu před dvěma týdny nižší a výrazně zaostává za několika minulými prezidentskými volbami. Podle odhadů zveřejněných belgickými médii je Macron na cestě k zisku více než 60 procent hlasů. Policie kvůli nálezu podezřelého předmětu dočasně vyklidila prostranství u muzea Louvre, kde se Macron chystá slavit případné vítězství.

Volební účast okolo pěti hodin odpoledne dosáhla 65,3 procenta, což je o čtyři procentní body méně než v prvním kole a o téměř sedm bodů méně než při minulých volbách. Podle médií se na tom podepsal fakt, že mnoho zklamaných voličů se rozhodlo vyhnout hlasování. Svou roli v tom mohl sehrát i prodloužený víkend. Míra účasti by však neměla ovlivnit výsledek voleb vzhledem k 20procentnímu Macronovu náskoku v předvolebních preferencích.

Belgická média zveřejnila více než tři hodiny před koncem voleb první odhady, podle nichž Macron v dosavadním průběhu druhého kola voleb překročil zisk 60 procent hlasů. Deník Le Soir a televize RTBF opřely své propočty o několik nezávislých průzkumů provedených dnes mezi hlasujícími voliči. Francouzská média podle zákona smějí první odhady zveřejnit až po skončení hlasování v osm hodin. 

Volby probíhají vesměs poklidně, jediným výraznějším incidentem bylo po poledni krátkodobé vyklizení tiskového střediska a prostranství před Louvrem. Poté, co nalezenou podezřelou tašku prozkoumali policejní pyrotechnici, bylo místo opět zpřístupněno veřejnosti.

Francouzské úřady k zajištění bezpečnosti podnikly přísná bezpečnostní opatření. Na klidný průběh voleb v 67 000 volebních místnostech dohlíží kolem 50 000 policistů.

Francouzská justice začala vyšetřovat únik elektronických dokumentů z Macronova štábu, které se v pátek objevily na internetu a Macronovi lidé oznámili, že se stali obětí hackerského útoku. Portál WikiLeaks věnující se zveřejňování tajných informací dnes naznačil možnou ruskou stopu za tímto útokem.

Macron, kterého doprovázela manželka, volil v 11:00, prakticky ve stejnou dobu jako jeho soupeřka Le Penová. Hlasovali také dosavadní prezident François Hollande a jeho předchůdce Nicolas Sarkozy. Poražený kandidát konzervativní pravice z prvního kola François Fillon volil v zastoupení a na veřejnosti se neobjevil. V pořadí čtvrtý zástupce radikální levice Jean-Luc Mélenchon naopak volit šel.

Hollande před kamerami označil volby za velmi významnou událost, která má shromáždit všechny Francouze. Ti prý nesmějí při hlasování "udělat chybu". Sám už před prvním kolem voleb podpořil Macrona.

V Hénin-Beaumont protestovalo ráno proti Le Penové, která tam volila, pět aktivistek feministického hnutí Femen. Demonstrantky, které měly tradičně odhalená poprsí, policie zadržela.

Už v sobotu hlasovali voliči na francouzských zámořských územích a departementech, kde byla účast oproti celostátnímu průměru poloviční. Naopak zájem byl velký v zahraničí, kde zájemci volili na francouzských konzulátech. Totéž mohou nyní činit i francouzští voliči v evropských zemích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video