Berezovskij zřejmě opravdu spáchal sebevraždu, podle britské policie se oběsil | E15.cz

Berezovskij zřejmě opravdu spáchal sebevraždu, podle britské policie se oběsil

Boris Berezovskij
Boris Berezovskij
• 

ČTK

Ruský miliardář Boris Berezovskij zemřel podle pitvy patrně oběšením. Informovala o tom ve zdrženlivě formulované zprávě britská policie. Podle policistů před smrtí nejspíše nedošlo k boji. Média již dříve spekulovala o sebevraždě. Nicméně tělo bude podrobeno dalším testům a pokračuje zkoumání místa události.

Sedmašedesátiletý Berezovskij žil dlouhodobě v Británii, neboť mu v domovském Rusku hrozilo vězení. Velký kritik prezidenta Vladimira Putina byl odsouzen v nepřítomnosti k celkem 19 letům za mřížemi za rozkrádání majetku letecké společnosti Aeroflot a za údajné vytunelování automobilky Autovaz. Byl také obviněn z pokusu o státní převrat a z dalších trestných činů.

Tělo nalezl v sobotu v koupelně domu v Ascotu u Londýna tělesný strážce Berezovského. Ruský oligarcha se údajně léčil na depresi a ztratil smysl života. Britská policie informovala, že podle výsledků pitvy provedené patologem ministerstva vnitra „smrt odpovídá oběšení“. „Lékařský expert neobjevil známky boje,“ uvádí se v policejním prohlášení. Nicméně na definitivní závěr je ještě brzy, neboť zkoumání těla ještě neskončilo. Na výsledky dalších testů, včetně toxikologických a histologických, bude nutné počkat několik týdnů, upozornila policie.

Kromě toho pokračuje pátrání v domě Berezovského, které zřejmě potrvá ještě několik dní. “(Policejní) kordon tam zůstane, aby ohlídal místo události, dokud nebude práce dokončena,“ řekl podle BBC jeden z detektivů. Odmítl přitom komentovat spekulace ohledně údajného nálezu šály u těla mrtvého. Poznamenal, že není možné se po dobu vyšetřování vyjadřovat k žádným věcem nalezeným v domě.

Podle redaktora ruského vydání časopisu Forbes Ilji Žeguljova, který s Berezovským hovořil den před jeho smrtí, miliardář za své největší přání označil návrat domů. Přehodnotil prý názor na Putina. Kreml nyní zvažuje, že povolí pohřeb Berezovského v Rusku.

PROFIL: Zemřel miliardář Berezovskij. Muž, který špatně odhadl Putina

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.