Berlusconi hledá kandidáta na premiéra, soud mu kandidovat zakázal | E15.cz

Berlusconi hledá kandidáta na premiéra, soud mu kandidovat zakázal

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pokud středopravá koalice vyhraje v Itálii nadcházejí volby, premiérem by mohl být někdejší šéf karabiníků, generál Leonardo Gallitelli. Sám Berlusconi kandidovat nemůže a s koaličními partnery ze středopravého bloku domluvil, že v případě volebního vítězství pravice nominuje premiéra ta ze stran, která získá nejvíce hlasů.

"Mám v rukávu několik jmen, ale je tady jeden schopný člověk..., který byl úspěšný a všichni si jej cení: generál (Leonardo) Gallitelli," řekl jednaosmdesátiletý Berlusconi, nyní klíčová postala italské pravice. V minulosti v souvislosti s úřadem premiéra zmiňoval prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho, ale i šéfa automobilového koncernu Fiat Chrysler Sergia Marchionneho.

Gallitelli stál v čele karabiníkův letech 2009 až 2015. Nyní vede italský antidopingový úřad. Karabiníci jsou vojenská policie, jež funguje pod ministerstvy obrany i vnitra.

Kontroverzní magnát a bývalý čtyřnásobný premiér Berlusconi sám kandidovat nemůže: v roce 2012 byl odsouzen ze daňové úniky a soud mu zakázal na pět let vykonávat veřejné funkce. Třebaže se Berlusconi snaží tento výnos zvrátit u Evropského soudu pro lidská práva, ten pravděpodobně do voleb nerozhodne. Konat se mají nejpozději do začátku května.

V televizní debatě Berlusconi také řekl, že při sestavování vlády by přizval 12 osobností mimo oblast politiky a pouze osm resortů by svěřil zvoleným zástupcům.

Strany pravého středu - Berlusconiho strana Vzhůru, Itálie, Liga severu Mattea Salviniho a Bratři Itálie - se dohodly, že premiéra případné středopravé vlády navrhne strana s více hlasy. Jejich koalice zatím podle agentury Reuters v předvolebních průzkumech vede. V rámci tohoto uskupení průzkumy nejvíce preferencí přisuzují právě straně Vzhůru, Itálie.

Šéf Ligy severu v reakci na Berlusconiho televizní vystoupení rozhlasové stanici Radio 24 řekl, že o Gallitellim jako případném premiérovi slyší poprvé. Na složení vlády se středopravá koalice podle něj zatím nedomlouvala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video