Bilance kolapsu šachty v čínském uhelném dole stoupla na jedenáct obětí

důlní neštěstí v Číně

důlní neštěstí v Číně Zdroj: ČTK

Týden po kolapsu šachty v uhelném dole v provincii Šan-tung na východě Číny má neštěstí už 11 obětí. Dalších deset horníků je stále uvězněno desítky metrů pod zemí, informovala agentura AP.

Šachtu, v níž bylo v osudném okamžiku 22 horníků, zavalila hornina minulou sobotu večer místního času. Jednoho havíře se v následujících dnech podařilo zachránit. Záchranáři na místě stále odklízí uvolněné kamení a domnívají se, že zbylí přeživší se nachází v hloubce 74 metrů pod zemským povrchem. Státní agentura Nová Čína v pátek večer uvedla, že záchranné práce pokročily, avšak nenaznačila, kdy by mohlo dojít k vysvobození uvězněných havířů.

Čína je největším světovým producentem i spotřebitelem uhlí. Neštěstí v tomto sektoru jsou v zemi poměrně častá. V roce 2014 při nehodách v uhelných dolech registrovaly úřady 931 úmrtí, zahraniční experti jsou ale přesvědčeni, že bilance je vyšší.

Vzhledem k tomu, že mnoho nebezpečných šachet již bylo uzavřeno, počet tragických úmrtí horníků se v Číně v uplynulých letech snížil. Úřady oznámily, že plánují z bezpečnostních důvodů uzavřít dalších více než tisíc zastaralých dolů.