Boje na Ukrajině stále pokračují, letos v Donbasu zemřelo 162 vojáků | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Boje na Ukrajině stále pokračují, letos v Donbasu zemřelo 162 vojáků

ČTK

Již 162 ukrajinských vojáků bylo od začátku letošního roku zabito v potyčkách s proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny, nehledě na příměří. Uvedl to v pátek předseda ukrajinského parlamentu Andrij Parubij jako argument, proč by Spojené státy měly Ukrajině dodávat i smrtící zbraně. Kyjev tvrdí, že v Donbasu čelí ruské agresi, zatímco Moskva popírá jakékoli zapojení do konfliktu, který si za tři roky vyžádal více než 10 tisíc životů.

"Ruská agrese na východě Ukrajiny v poslední době sílí. Jen za poslední dva měsíce přišlo o život deset ukrajinských vojáků a zranění utrpělo 70 dalších. Od počátku roku je mrtvých 162," řekl Parubij zvláštnímu zmocněnci USA pro Ukrajinu Kurtu Volkerovi.

Spojené státy se dosud, stejně jako Británie a některé další západní země, omezovaly na podporu ukrajinské armádní logistiky, výcvik a dodávky vojenského materiálu. V srpnu se ale objevily zprávy, že americká vláda znovu zvažuje dlouho zavrhovanou možnost dodávat Ukrajině bojové zbraně, včetně protitankových a protiletadlových raket, a to jako výraz rostoucí nespokojenosti s ruským vměšováním na Ukrajině.

Konflikt s Ruskem žene ukrajinské investory do Prahy. Peníze má ochránit Český hrad

Ruský prezident Vladimir Putin minulý měsíc varoval, že "dodávky zbraní do oblasti konfliktu nepomohou usmíření, ale situaci jedině zhorší". Americké zbraně podle Putina nijak nezmění situaci na východě Ukrajiny, jen zvětší počet obětí. Šéf Kremlu současně varoval, že povstalci v Doněcku a Luhansku mají zbraní dost, a to i ukořistěných u nepřítele - a je možné, že tyto zbraně pošlou i do jiných konfliktních oblastí. Ruská média si Putinova slova vyložila jako jasné varování Američanům.

Krym se stal součástí Ruska legálně, o anexi nešlo, říká Kreml. Kompenzace odmítá
600 porušení za 3 dny. Příměří nevydrželo na Donbasu ani na začátek školy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!