Boko Haram údajně zničila 16 nigerijských měst a vesnic | E15.cz

Boko Haram údajně zničila 16 nigerijských měst a vesnic

velitel Boko Haram, Abubakar Shekau
velitel Boko Haram, Abubakar Shekau
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Radikální islámská skupina Boko Haram zcela zničila 16 měst a obcí u břehů Čadského jezera v severovýchodní Nigérii. Podle agentury AFP to oznámil Musa Bukar, zástupce státu Borno, kde se útoky odehrály. Bukar se obává, že při vpádech bylo zabito až 2000 lidí, jiné zdroje hovoří o stovkách mrtvých, informovala zpravodajská stanice BBC.

Islamisté podpálili mimo jiné velké město Baga, kde se nachází velká vojenská základna, která padla do rukou Boko Haram minulý víkend.

Nový nájezd má podle očitých svědků mnoho obětí, ale žádný údaj nemohl být nezávisle potvrzen. Těla obětí jsou podle zdrojů BBC roztroušena po ulicích města Baga, na které radikálové z Boko Haram znovu zaútočili ve středu. Téměř celé město, které mělo kolem 10 tisíc obyvatel, prý bylo vypáleno a ozbrojenci nyní přepadávají blízké oblasti. Podle Bukara, jenž hovořil s uprchlíky, město „prakticky neexistuje“. „Bylo vypáleno,“ podotkl.

Těla tlejí v ulicích, je jich přes dva tisíce

Lidé, kterým se podařilo uprchnout, řekli, že nemohli pohřbívat mrtvé. Proto se těla rozkládají v ulicích. Podle Bukara mohlo být zabito na 2000 lidí, zatímco jiné informace hovoří o stovkách. Stovky těžce ozbrojených povstalců zaútočily v oblasti nejprve v sobotu, kdy padla Baga i se základnou a okolními obcemi po několika hodinách boje. Ve středu se pak odehrály útoky i v dalších obcích, které byly společně s Bagou tentýž den podpáleny.

Lidé se před útočníky snažili najít útočiště v buši. Mnohé prchající civilisty islamisté pronásledovali na motorkách a nemilosrdně je zabíjeli. Nigerijský senátor Maina Maaji Lawan řekl, že Boko Haram ovládá 70 procent státu Borno. Ofenziva skupiny podle něj pokračovala i dnes. Její bojovníci prý zřizují kontrolní body.

Premiér sousedního Čadu Kalzeubé Pahimi Deubet dnes vyzval k mezinárodní pomoci tisícovkám nigerijských uprchlíků, kteří utekli před útoky. Podle premiéra v posledních dnech překročilo hranici z Nigérie do Čadu kolem 2000 Nigerijců a 500 Čaďanů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.