Boris Johnson odmítl odstoupit. Připustil však pochybení, když pořádal večírky v době lockdownu | e15.cz

Boris Johnson odmítl odstoupit. Připustil však pochybení, když pořádal večírky v době lockdownu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Britský premiér Boris Johnson nehodlá odstoupit kvůli oslavám, které se konaly loni a předloni v jeho sídle a úřadu v Downing Street a které podle médií porušily pravidla lockdownu. Řekl to dnes při interpelacích v parlamentu. Vyslovil se však pro odstoupení ministrů, kteří poslance vědomě klamali. Výsledky interního vyšetřování dotčených setkání budou brzy zveřejněny, ujistila předtím v rozhovoru s televizí Sky News britská ministryně zahraničí Liz Trussová. V pondělí oznámila zahájení vlastního vyšetřování večírků londýnská policie.

Johnson dnes po vystoupení labouristického vůdce opozice Keira Starmera ujistil, že bude ve své práci pokračovat. Na přímý dotaz, zda odstoupí, odpověděl: "Ne." Starmer přitom Johnsona obvinil z toho, že měnil svá vyjádření ke schůzkám a uváděl parlament v omyl, což by podle něj mělo vést k rezignaci premiéra.

Johnson pochybení připustil a odstoupit by podle něj měli ministři, kteří klamali. Řekl však, že mnoho lidí se ho chce zbavit. "Ale důvodem, proč (Starmer) chce, abych se mu klidil z cesty, je ten, že ví, že této vládě lze důvěřovat v tom, co dělá," prohlásil Johnson povzbuzovaný pokřiky konzervativních poslanců.

S napětím se nyní očekává zpráva z interního vyšetřování vysoké úřednice Sue Grayové. Pokud by z něj vyplynulo, že byla porušena pravidla lockdownu, dospěla by záležitost pravděpodobně k hlasování o vyslovení nedůvěry premiérovi. Není přitom jasné, zda bude možné zprávu zveřejnit celou.

Johnsonův mluvčí dnes podle agentury Reuters řekl, že premiér zatím zprávu Sue Grayové nedostal a nemůže říct, kdy by mohla být zveřejněna. Neví ani, zda už byla dokončena. Mluvčí však ujistil, že ji chce vláda zveřejnit co nejrychleji.

Také ministryně Trussová dnes ráno řekla, že Johnson zatím zprávu o akcích v Downing Street nedostal, a vyzvala lidi, aby počkali na zjištění vyšetřování a až pak se vyjadřovali k Johnsonově budoucnosti. "Zdá se, že to vyjde velmi brzy. Tak navrhuji, abychom počkali na fakta a neprobírali různé útržky spekulací o tom, co se možná stalo," řekla Trussová stanici Sky News.

Ministryně řekla, že ona sama se žádných večírků nezúčastnila ani na ně nebyla pozvána. Její podpora Johnsonovi je prý neochvějná. "Má moji naprostou podporu," dodala Trussová. Připustila však také, že je zjevně potřeba změnit kulturu chování v Downing Street.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video