Bouře Gonzalo se prohání Evropou, poškodila i letadlo Travel Service

Bouře Gonzalo ve Velké Británii

Bouře Gonzalo ve Velké Británii Zdroj: ctk/ap

Bouře Gonzalo v Bruselu
Bouře Gonzalo ve Velké Británii
Bouře Gonzalo ve Velké Británii
Gonzalo přinesl do Švýcarska první sníh
Následky hurikánu Gonzalo na Bermudách
5
Fotogalerie
Poté, co hurikán Gonzalo minulý týden zpustošil Bermudy, zasáhly jeho zbytky i Evropu. V Británii vyvolala bouře chaos v letecké dopravě. Čeští meteorologové varují před záplavami, povodně hrozí i na Balkáně.

Bouře si v Evropě vyžádala už první oběti na životech. Británie hlásí dva mrtvé a několik zraněných, lidi ohrožují především padající stromy. Silný vítr také omezil leteckou dopravu nad severní Evropou. Jen londýnské letiště Heathrow muselo v úterý zrušit přibližně desetinu letu.

Vítr a prudké ochlazení, spojené na mnoha místech se sněžením, dorazily i do Francie, Německa či Švýcarska. Ve Švýcarsku dosahovaly ve středu poryvy větru rychlosti až 185 kilometrů za hodinu.

Vítr na letišti v Curychu poškodil i letadlo českých aerolinek Travel Service. „V úterý v nočních hodinách došlo na letišti v Curychu k poškození letadla Boeing 737-800, které zde parkovalo. Vlivem silného poryvu větru během bouřky došlo ke střetu zaparkovaného letadla a odstavených schodů,“ potvrdila pro E15.cz mluvčí aerolinek Vlaďka Dufková.

Gonzalo bude počasí nad Evropou ovlivňovat i v dalších dnech. Český hydrometeorogický ústav varoval před silnými dešti a následnými záplavami v Plzeňském a Jihočeské kraji. Otava by mohla ještě během odpoledne dosáhnout třetího povodňového stupně, výstraha meteorologů platí až do dnešního večera.

Povodně hrozí i na Balkáně. Řeky v okolí slovinské metropole Lublaň se už na několika místech vylily ze břehů. Silný déšť bude podle meteorologů postupovat dále na jih a východ, záplavy hrozí v Bělehradě, Tiraně či Sofii. V pátek by měl deště zasáhnout i Řecko.

Podle meteorologů je Gonzalo nejsilnějším hurikánem v Atlantském oceánu za poslední tři roky. Na Bermudách hurikán připravil o elektřinu přes 30 tisíc domácností a napáchal rozsáhlé materiální škody.