Brazílie přitahuje investory z Číny, jejich letošní nákupy dosahují sta miliard | E15.cz

Brazílie přitahuje investory z Číny, jejich letošní nákupy dosahují sta miliard

Brazilské Rio de Janeiro
Brazilské Rio de Janeiro
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Ramon Llorensi; Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína možná při letošních olympijských hrách zůstává pozadu v počtu medailí, vítězí však v soutěži o brazilský majetek. Žádná jiná země neučinila letos v Brazílii tolik nákupů majetku jako Čína. Podle výpočtů agentury Bloomberg čínské firmy od počátku letošního roku oznámily nákupy v Brazílii za čtyři miliardy dolarů (95,4 miliardy korun), což je nejvyšší údaj za srovnatelné období od roku 2010.

Největší ekonomika Latinské Ameriky se stala velkým lákadlem pro čínské investory, protože brazilské firmy hledají nápadníky, kteří by jim pomohli přežít nejdelší recesi v zemi za několik desetiletí.

Domácí měna real pak za posledních pět let klesla o 50 procent, což zvýšilo kupní sílu čínských firem. Je zde také menší politický odpor vůči čínským firmám, což vytváří menší překážky při převzetí než v USA či Británii.

„Brazílie vítá čínské investice kvůli hospodářským problémům, kterým čelí,“ uvedl šéf oddělení fúzí a akvizic v oblast Asie a Tichomoří Credit Suisse Group Joseph Gallagher. „Hlad Číny po brazilském majetku bude i nadále vysoký.“

Velkou motivací pro prodejce je snížení dluhu. Mnoho brazilských firem je podle šéfa divize investičního bankovnictví banky Banco Bradesco Renata Ejnisamana nuceno prodat velmi atraktivní majetek za dobrou cenu, aby zmenšily své zadlužení.

Přečtěte si:

Pro čínské investory jsou naopak brazilské firmy velmi výhodnou koupí. Podle výpočtů agentury Bloomberg se zhruba 11 procent ze 473 veřejně obchodovaných společností obchoduje za méně než polovinu své účetní hodnoty. Hospodářský pokles v Brazílii je sice nyní bolestivý, čínští kupci však považují zemi v dlouhodobém výhledu za růstový trh, částečně i díky silné populaci 200 milionů obyvatel.

Zvláště atraktivní je pro Číňany brazilský energetický sektor. Čínské firmy doufají, že Brazílie bude kopírovat růst, který zažívají na domácím trhu za poslední desetiletí. Brazílie také zmírnila proces hodnocení převzetí ve srovnání s USA, Evropou a Austrálii, kde se některé čínské firmy usilovně snaží získat povolení vlády k převzetí, upozornila analytička Helen Liová z Bank of America Merrill Lynch.

I po letošní vlně akvizic by příležitosti pro čínské kupce v Brazílii neměly klesnout. Částečně i kvůli tomu, že evropské a severoamerické firmy zvažují odchod z Brazílie. Příležitost k dalším nákupům poskytuje také letošní oživení cen komodit.

„Jsou zde signály oživení a stability cen komodit,“ dodává specialista na fúze a akvizice v Asii a Tichomoří banky JPMorgan Chase & Co. Brian Gu. „To poskytuje určitou míru komfortu pro zájemce o majetek v oblasti kovů a těžby, tedy o něco, čeho má Brazílie hojnost.“

VŠE O LOH 2016 V RIO DE JANEIRU ČTĚTE ZDE

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video