Brisbane slaví. Australské město uspořádá v roce 2032 olympijské hry

Australské město Brisbane propuklo v oslavy. V roce 2032 bude hostit olympiádu

Australské město Brisbane propuklo v oslavy. V roce 2032 bude hostit olympiádu Zdroj: profimedia.cz

Australské Brisbane uspořádá v roce 2032 olympijské hry
Australské město Brisbane propuklo v oslavy. V roce 2032 bude hostit olympiádu
Australské město Brisbane propuklo v oslavy. V roce 2032 bude hostit olympiádu
Australské město Brisbane propuklo v oslavy. V roce 2032 bude hostit olympiádu
Delegáti Mezinárodního olympijského výboru na zasedání v Tokiu
7
Fotogalerie

Australské Brisbane uspořádá letní olympijské hry v roce 2032. Na zasedání v Tokiu o tom rozhodli delegáti Mezinárodního olympijského výboru. Tentokrát to nebyla tradiční volba s několika kandidátskými městy, Brisbane jako dějiště v červnu doporučil výkonný výbor MOV.

Systém voleb Mezinárodního olympijského výboru změnil, aby se snížily náklady na přípravu projektů a kampaně uchazečů. Celá procedura je kratší, takže vybraný pořadatel má více času na přípravu. Brisbane uspořádá OH za jedenáct let. Po Tokiu se uskuteční OH 2024 v Paříži a 2028 v Los Angeles.

Zájem o letní olympiádu v roce 2032 vedle Brisbane vyjádřily například Budapešť, Dauhá, Indonésie nebo německá oblast Porýní a Porúří. Australská kandidatura s centrem v Brisbane měla výhodu v tom, že řada budoucích olympijských sportovišť už existuje, v době her by zde mělo být příjemné počasí a má zkušenosti s pořádáním velkých sportovních akcí. V roce 2018 hostil australský stát Queensland Hry Commonwealthu.

Už v únoru se australské město stalo pro Mezinárodní olympijský výbor preferovaným uchazečem, čímž získalo náskok před ostatními zájemci. Po doporučení výkonného výboru výběr definitivně potvrdilo dnešní hlasování. „Víme, jak v Austrálii uspořádat úspěšné hry,“ řekl delegátům australský premiér Scott Morrison v jedenáctiminutovém živém videopřenosu ze své kanceláře.

Navzdory absenci soupeřů se na nábřeží v Brisbane shromáždily stovky lidí, které sledovaly přenos z Tokia na velkoplošné obrazovce. „Je to historický den nejen pro Brisbane a Queensland, ale pro celou zemi. Olympijské hry mohou pořádat jen globální velkoměsta, takže to odpovídá významu, jaký má Brisbane v tomto regionu i celém světě,“ radoval se Morrison. „O tomhle to je, vidět australské milovníky sportu, jak slaví olympijské hry,“ poznamenal prezident Mezinárodního olympijského výboru Bach.

Brisbane mělo silnou oporu v Mezinárodním olympijském výboru, jehož viceprezidentem je prezident Australského olympijského výboru John Coates. Ten podporoval Brisbane už v souboji o OH 1992, které nakonec uspořádala Barcelona. „Olympijské hry v Brisbane budou v těch nejpečlivějších, nejvděčnějších a nejnadšenějších rukou. Mohu sportovcům z celého světa slíbit - nabídneme vám nezapomenutelnou zkušenost,“ řekl Coates. V době OH 2032 už v Mezinárodním olympijském výboru nebude, protože za tři roky dosáhne věkového limitu 74 let a bude se muset vzdát funkce.

Radoval se i starosta budoucího olympijského města Adrian Schrinner. „Brisbane si prošlo mnohým, čelilo přírodním katastrofám a povodním, ale vždycky mělo odhodlání a ambice. Tohle je nová éra pro Brisbane, ale také nová éra pro olympijské hnutí,“ řekl.

Do Austrálie se olympiáda vrátí po 32 letech. Naposledy se konaly velmi úspěšné hry v roce 2000 v Sydney. V roce 1956 hostilo sportovní svátek Melbourne. Austrálie bude po Spojených státech amerických teprve druhou zemí, kde se uskuteční olympijské hry ve třech různých městech. Tamní ministr sportu Richrad Colbeck je přesvědčený, že úspěšná kandidatura může motivovat mladé sportovce. „Chtěl bych vzkázat mladým Australanům, kteří sedí na gauči a chtějí být sportovci, že šance závodit na domácí půdě v Brisbane 2032 je jejich,“ řekl.