Brit dostal za plánování útoku na parlament trojnásobný doživotní trest | E15.cz

Brit dostal za plánování útoku na parlament trojnásobný doživotní trest

Parlament v Londýně
Parlament v Londýně
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Osmadvacetiletý Brit Khalid Ali, který plánoval teroristický útok u britského parlamentu a v minulosti několik let vyráběl v Afghánistánu bomby pro islamisty z Tálibánu, dostal dnes u soudu tři doživotní tresty. Ve vězení musí strávit minimálně 40 let, píše britský tisk.

Aliho, jenž se živil jako instalatér a žil v severním Londýně, zadržela policie loni v dubnu nedaleko budovy zákonodárného sboru v britské metropoli. U ní chtěl podle obžaloby Ali zaútočit na policisty, vojáky či britské poslance. Po zadržení se u něj našly tři nože.

Britská protiteroristická jednotka Aliho sledovala od okamžiku, kdy se v roce 2016 vrátil z Afghánistánu, kde podle obžaloby strávil pět let výrobou bomb pro hnutí Tálibán. Obžalovaný tvrdil, že do země vyrazil, aby lépe poznal islám a putoval po horách. Aliho otisky prstů se nicméně podařilo najít na zbytcích výbušnin.

U britského parlamentu se loni v březnu teroristický útok skutečně stal, ale spáchal ho jiný muž. Khalid Masood najel do chodců na nedalekém Westminsterském mostě, poté u parlamentu ubodal policistu. Celkem si atentát vyžádal pět obětí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video